NASTOPE.SK

ŠOK NA SÚDE S BOSSOM ČERNÁKOM: 50 tisíc eur za zmenu výpovede!

„Žiadam vás o ochranu!“ Týmito slovami prekvapil v súdnej sieni na procese s mafiánskym bossom Mikulášom Černákom svedok Alexander Horváth, ktorý sa zúčastnil popravy milionára Grzegorza Szymaneka. So slovami „bojím sa o život“ ukázal prstom na Jána Kána. Potom súdu popísal detaily.
Mafiánsky boss Mikuláš Černák: V lesoch nad Polomkou popísal policajtom vraždu Szymaneka
Foto: Ivan Mego

Mafiánsky proces s bossom Mikulášom Černákom a mužom označovaným za jeho pravú ruku, odštartoval v marci. Pojednávanie sprevádzali veľké bezpečnostné opatrenia aj záujem verejnosti. Po dlhých rokoch začal senát Okresného súdu v Banskej Bystrici posudzovať dôkazy v prípade vraždy poľského milionára, ktoré vyplávali na povrch po prelomení mlčania mafiánskeho bossa Černáka.

Mafiánsky boss: Mikuláš Černák sa postavil pred súd pre vraždu. Prstom ukázal aj na svojho niekdajšieho kamaráta Jána Kána
Foto: Ivan Mego
Súd s mafiánmi

Všetko to začalo prečítaním obžaloby z úst prokurátora generálnej prokuratúry Jozefa Kanderu. Súdu vylíčil detaily popravy tak, ako sa ich podarilo zdokumentovať z výpovedí aktérov a zadovážených dôkazov. Poliak bol v septembri 1997 popravený dvoma ranami. Za prvého strelca prokurátor označil Mikuláša Černáka. Druhým strelcom bol podľa neho Ján Kán. Po prečítaní obžaloby prišlo Černákovo priznanie, ktoré sa zhodovalo so slovami prokurátora. Ján Kán, ktorý si na rozdiel od svojho niekdajšieho bossa užíva slobodu, vinu poprel a odmietol vypovedať.

Ján Kán: Spolu s Mikulášom Černákom je obžalovaný z vraždy Grzegorza Szymaneka
Svedok označil vrahov

Pred sudcu kukláči priviedli svedka na invalidnom vozíku. Alexander Horváth prezývaný Šani je za mrežami jedenásť a pol roka pre vraždu v podsvetí. V deväťdesiatych rokoch bol členom košického gangu Róberta Holuba. Po jeho smrti sa pridal k neskôr zavraždenému Karolovi Kolárikovi. Spoločne mali blízko k obávaným černákovcom. Zúčastnili sa aj Černákovej oslavy narodenín, na ktorej sa v decembri 1997 zišlo celé slovenské podsvetie. Ochrnutý zostal potom, ako ho v roku 1998 zasiahla guľka pred nočným podnikom v Prešove.

Alexander Horvát: Na fotke úplne vľavo spolu s Mikulášom Černákom vpravo a v čiernej košeli Karol Kolárik
Archív M.Č.

O dvadsaťjeden rokov neskôr sa Šani Horváth rozhodol pred súdom popísať, čo sa v osudný deň v lesoch neďaleko Polomky odohralo. Vo svojej výpovedi pred súdom označil vrahov Grzegorza Szymaneka. Prvým strelcom, bol podľa jeho výpovede Mikuláš Černák, druhým Ján Kán. Jeho výpoveď sa zhodovala s výpoveďou bývalého mafiánskeho bossa aj s obžalobou.

OVPLYVŇOVANIE SVEDKA V MAFIÁNSKOM PROCESE: Advokát bossa Černáka prehovoril

A potom to prišlo

Po skončení výpovede oslovil predseda senátu Horvátha s otázkami, po ktorých zbystril vari každý. „Vy žiadate o ochranu? Môžete popísať čo sa stalo?“ Svedok okamžite reagoval. „Áno pán predseda – Minulý rok v apríli prišiel za mnou do väznice môj priateľ. Zatiaľ by som nechcel povedať jeho meno. Som jedenásť a pol roka v base. Jedenásť a pol roka mi nevedel poslať ani jednu pohľadnicu a zrazu za mnou príde, keď obvinia Jána Kána. Mal som s ním návštevu cez sklo a hovorím mu – Čo sa deje? Dĺžiš mi peniaze, chceš mi ich vrátiť? A on vraví, že má dobrý kšeft, že zarobíme dosť peňazí. A potom hovorí… „Ján Kán mi ponúka 50 tisíc eur, keď zmením výpoveď a poviem, že nie on bol strelec, ale bol strelec Karol Kolárik,“ opísal svedok v mafiánskom procese predsedovi senátu okolnosti, pre ktoré žiada ochranu.

Alexander Horváth: Pred súdom popísal detaily likvidácie Poliaka
Foto: Ivan Mego

Po týchto slovách sa však nezastavil… „Pán Ján Kán má údajne silné kontakty na Generálnu prokuratúru a dovolím si povedať aj vo vláde. A chcel by som povedať, že pán Ján Kán má veľmi dobrých kamarátov, ktorí  hovoria po rusky, ktorí nemajú absolútny problém ma fyzicky zlikvidovať.“ Po týchto slovách nastala v súdnej sieni vrava.

Predseda senátu výpoveď svedka Hovátha zdokumentoval. Na otázky NASTOPE.SK Horváth reagoval jednoznačne. Povedal, že sa obáva o život a hrozba vraj ide zo strany Jána Kána. Meno človeka, ktorý mu ponúkol 50 tisíc eur nám prezradiť nechcel. Celú reakciu aj výpoveď Horvátha nájdete na YouTube kanáli NASTOPE.SK

VIDEO: DEŇ ZÚČTOVANIA: Mafiánsky boss a jeho pravá ruka sa postavili pred sudcu

Čo na to Ján Kán a prokurátor?

Z reakcii Jána Kána bolo vidieť rozhorčenie. Pre takéto obvinenie na jeho adresu, totiž môže skončiť vo väzbe. Na naše otázky odmietol reagovať. “Napíšte, že som sa nevyjadril,” povedal nám  Ján Kán. Prokurátor Jozef Kandera na celú situáciu pre NASTOPE.SK ozrejmil, že isté informácie už mal, lebo svedok sa len pár dní pred začatím procesu obrátil aj na prokuratúru.

„Čo sa týka ochrany svedka Horvátha, toto je plne v kompetencii predsedu senátu. No a čo sa týka väzobného stíhania Jána Kána, toto záleží od preverovania tých skutočností, ktoré svedok pred súdom uvádzal,“ povedal Jozef Kandera. Prípadný návrh na väzbu Jána Kána podľa jeho slov záleží od zistení polície, ktorá už podľa našich informácii začala vo veci trestné stíhanie. NASTOPE.SK čaká na oficiálne vyjadrenie. Článok po získaní reakcie polície budeme aktualizovať.

Na vážne obvinenia reagoval aj advokát Mikuláša Černáka Miloš Maďar. Celý rozhovor prinesieme zajtra na NASTOPE.SK

Súvisiace články

HORÚCA SPRÁVA: ČLEN MAFIÁNSKEHO GANGU ZADRŽANÝ: Patrika Šnajdra chytili v Juhoafrickej republike

Ivan Mego

TOTO JE VRAŽEDNÁ ZBRAŇ Z LIKVIDÁCIE PODNIKATEĽA: Obvinili mediálne známu dvojicu

Ivan Mego

NECHUTNÝ SEXBIZNIS MANŽELOV! Použili dievča, ktoré mali v pestúnskej starostlivosti

Ivan Mego

Minister László Sólymos skončil po bitke v putách

Ivan Mego

Bývalý hokejista a exposlanec skončil v policajnej cele!

Ivan Mego

KAROL MELLO DAL Z BELIZE TRESTNÉ OZNÁMENIE: Policajná inšpekcia už začala konať

Ivan Mego

Smrť po podaní nesprávnej transfúzie: Polícia začala vyšetrovanie

Ivan Mego

AKTUÁLNE: 14-ročný chlapec s bodným poranením hrudníka!

Ivan Mego

Verdikt do konca roka: Kľúčový svedok v prípade vraždy Kuciaka ide pred súd

Ivan Mego

ŠOKUJÚCE priznanie NÁJOMNÉHO VRAHA MAFIE: Odsúdili nevinného?

Ivan Mego

ANTONINO VADALA spájaný s ’NDRANGHETOU má blízko k VALLOVMU človeku

Ivan Mego

ZABIJAK PETLUŠ PRED SÚDOM! Vyprosil si lepšie väzenské podmienky ako podvodník z BMG Invest 

Ivan Mego

Po prelomení mlčania bossa Černáka to vrie! Najskôr to zlízol Kán, teraz aj Kaštan

Ivan Mego

ŠOKUJÚCI ZVRAT: Otec Judity obvinenej z vraždy kamaráta našiel pri upratovaní bytu ďalší nôž!

Ivan Mego

Muž, ktorý bol pri vražde Ernesta Valka sa dohodol s prokurátorom na treste

Ivan Mego

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Potvrdiť Čítať ďalej