NASTOPE.SK

ŠOK NA SÚDE S BOSSOM ČERNÁKOM: 50 tisíc eur za zmenu výpovede!

„Žiadam vás o ochranu!“ Týmito slovami prekvapil v súdnej sieni na procese s mafiánskym bossom Mikulášom Černákom svedok Alexander Horváth, ktorý sa zúčastnil popravy milionára Grzegorza Szymaneka. So slovami „bojím sa o život“ ukázal prstom na Jána Kána. Potom súdu popísal detaily.
Mafiánsky boss Mikuláš Černák: V lesoch nad Polomkou popísal policajtom vraždu Szymaneka
Foto: Ivan Mego

Mafiánsky proces s bossom Mikulášom Černákom a mužom označovaným za jeho pravú ruku, odštartoval v marci. Pojednávanie sprevádzali veľké bezpečnostné opatrenia aj záujem verejnosti. Po dlhých rokoch začal senát Okresného súdu v Banskej Bystrici posudzovať dôkazy v prípade vraždy poľského milionára, ktoré vyplávali na povrch po prelomení mlčania mafiánskeho bossa Černáka.

Mafiánsky boss: Mikuláš Černák sa postavil pred súd pre vraždu. Prstom ukázal aj na svojho niekdajšieho kamaráta Jána Kána
Foto: Ivan Mego
Súd s mafiánmi

Všetko to začalo prečítaním obžaloby z úst prokurátora generálnej prokuratúry Jozefa Kanderu. Súdu vylíčil detaily popravy tak, ako sa ich podarilo zdokumentovať z výpovedí aktérov a zadovážených dôkazov. Poliak bol v septembri 1997 popravený dvoma ranami. Za prvého strelca prokurátor označil Mikuláša Černáka. Druhým strelcom bol podľa neho Ján Kán. Po prečítaní obžaloby prišlo Černákovo priznanie, ktoré sa zhodovalo so slovami prokurátora. Ján Kán, ktorý si na rozdiel od svojho niekdajšieho bossa užíva slobodu, vinu poprel a odmietol vypovedať.

Ján Kán: Spolu s Mikulášom Černákom je obžalovaný z vraždy Grzegorza Szymaneka
Svedok označil vrahov

Pred sudcu kukláči priviedli svedka na invalidnom vozíku. Alexander Horváth prezývaný Šani je za mrežami jedenásť a pol roka pre vraždu v podsvetí. V deväťdesiatych rokoch bol členom košického gangu Róberta Holuba. Po jeho smrti sa pridal k neskôr zavraždenému Karolovi Kolárikovi. Spoločne mali blízko k obávaným černákovcom. Zúčastnili sa aj Černákovej oslavy narodenín, na ktorej sa v decembri 1997 zišlo celé slovenské podsvetie. Ochrnutý zostal potom, ako ho v roku 1998 zasiahla guľka pred nočným podnikom v Prešove.

Alexander Horvát: Na fotke úplne vľavo spolu s Mikulášom Černákom vpravo a v čiernej košeli Karol Kolárik
Archív M.Č.

O dvadsaťjeden rokov neskôr sa Šani Horváth rozhodol pred súdom popísať, čo sa v osudný deň v lesoch neďaleko Polomky odohralo. Vo svojej výpovedi pred súdom označil vrahov Grzegorza Szymaneka. Prvým strelcom, bol podľa jeho výpovede Mikuláš Černák, druhým Ján Kán. Jeho výpoveď sa zhodovala s výpoveďou bývalého mafiánskeho bossa aj s obžalobou.

OVPLYVŇOVANIE SVEDKA V MAFIÁNSKOM PROCESE: Advokát bossa Černáka prehovoril

A potom to prišlo

Po skončení výpovede oslovil predseda senátu Horvátha s otázkami, po ktorých zbystril vari každý. „Vy žiadate o ochranu? Môžete popísať čo sa stalo?“ Svedok okamžite reagoval. „Áno pán predseda – Minulý rok v apríli prišiel za mnou do väznice môj priateľ. Zatiaľ by som nechcel povedať jeho meno. Som jedenásť a pol roka v base. Jedenásť a pol roka mi nevedel poslať ani jednu pohľadnicu a zrazu za mnou príde, keď obvinia Jána Kána. Mal som s ním návštevu cez sklo a hovorím mu – Čo sa deje? Dĺžiš mi peniaze, chceš mi ich vrátiť? A on vraví, že má dobrý kšeft, že zarobíme dosť peňazí. A potom hovorí… „Ján Kán mi ponúka 50 tisíc eur, keď zmením výpoveď a poviem, že nie on bol strelec, ale bol strelec Karol Kolárik,“ opísal svedok v mafiánskom procese predsedovi senátu okolnosti, pre ktoré žiada ochranu.

Alexander Horváth: Pred súdom popísal detaily likvidácie Poliaka
Foto: Ivan Mego

Po týchto slovách sa však nezastavil… „Pán Ján Kán má údajne silné kontakty na Generálnu prokuratúru a dovolím si povedať aj vo vláde. A chcel by som povedať, že pán Ján Kán má veľmi dobrých kamarátov, ktorí  hovoria po rusky, ktorí nemajú absolútny problém ma fyzicky zlikvidovať.“ Po týchto slovách nastala v súdnej sieni vrava.

Predseda senátu výpoveď svedka Hovátha zdokumentoval. Na otázky NASTOPE.SK Horváth reagoval jednoznačne. Povedal, že sa obáva o život a hrozba vraj ide zo strany Jána Kána. Meno človeka, ktorý mu ponúkol 50 tisíc eur nám prezradiť nechcel. Celú reakciu aj výpoveď Horvátha nájdete na YouTube kanáli NASTOPE.SK

VIDEO: DEŇ ZÚČTOVANIA: Mafiánsky boss a jeho pravá ruka sa postavili pred sudcu

Čo na to Ján Kán a prokurátor?

Z reakcii Jána Kána bolo vidieť rozhorčenie. Pre takéto obvinenie na jeho adresu, totiž môže skončiť vo väzbe. Na naše otázky odmietol reagovať. “Napíšte, že som sa nevyjadril,” povedal nám  Ján Kán. Prokurátor Jozef Kandera na celú situáciu pre NASTOPE.SK ozrejmil, že isté informácie už mal, lebo svedok sa len pár dní pred začatím procesu obrátil aj na prokuratúru.

„Čo sa týka ochrany svedka Horvátha, toto je plne v kompetencii predsedu senátu. No a čo sa týka väzobného stíhania Jána Kána, toto záleží od preverovania tých skutočností, ktoré svedok pred súdom uvádzal,“ povedal Jozef Kandera. Prípadný návrh na väzbu Jána Kána podľa jeho slov záleží od zistení polície, ktorá už podľa našich informácii začala vo veci trestné stíhanie. NASTOPE.SK čaká na oficiálne vyjadrenie. Článok po získaní reakcie polície budeme aktualizovať.

Na vážne obvinenia reagoval aj advokát Mikuláša Černáka Miloš Maďar. Celý rozhovor prinesieme zajtra na NASTOPE.SK

Súvisiace články

Za vraždu Ernesta Valka budú súdiť odsúdeného bankového lupiča

Ivan Mego

Veľký zásah NAKA s názvom TIGER!

Ivan Mego

EXKLUZÍVNE: KOPALI MAFIÁNSKE HROBY! V okolí malebnej dedinky hľadajú desiatky povraždených ľudí

Ivan Mego

VIDEO: HĽADANÝ SÝKOROVEC V PUTÁCH: Mafiána chytili v Rajke

Ivan Mego

Muž, ktorý bol pri vražde Ernesta Valka sa dohodol s prokurátorom na treste

Ivan Mego

Krajský súd v Prešove rozhodol o prepustení Mikuláša Varehu

Ivan Mego

Polícia prekazila kšeft so vzácnymi korytnačkami

Ivan Mego

ŠOKUJÚCE VIDEO: V centre Bratislavy sa zapálil muž

Ivan Mego

Tragédia: Dve deti zomreli po vypití neznámej látky!

Ivan Mego

50-tisíc eur za zmenu výpovede! Policajti začali trestné stíhanie

Ivan Mego

POLÍCIA V POHOTOVOSTI! V okresoch Žilina a Bytča je horúco

Ivan Mego

Zdrgovaný vodič zabil štyroch ľudí!

Ivan Mego

VRAŽDA EXMINISTRA DUCKÉHO: Ukrajinci odmietli stíhať Olega Kalašnikova, spis nám vrátili

Ivan Mego

Policajná naháňačka s opitým mužom

Ivan Mego

AKTUÁLNE: 14-ročný chlapec s bodným poranením hrudníka!

Ivan Mego

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Potvrdiť Čítať ďalej