NASTOPE.SK

ŠOK NA SÚDE S BOSSOM ČERNÁKOM: 50 tisíc eur za zmenu výpovede!

„Žiadam vás o ochranu!“ Týmito slovami prekvapil v súdnej sieni na procese s mafiánskym bossom Mikulášom Černákom svedok Alexander Horváth, ktorý sa zúčastnil popravy milionára Grzegorza Szymaneka. So slovami „bojím sa o život“ ukázal prstom na Jána Kána. Potom súdu popísal detaily.
Mafiánsky boss Mikuláš Černák: V lesoch nad Polomkou popísal policajtom vraždu Szymaneka
Foto: Ivan Mego

Mafiánsky proces s bossom Mikulášom Černákom a mužom označovaným za jeho pravú ruku, odštartoval v marci. Pojednávanie sprevádzali veľké bezpečnostné opatrenia aj záujem verejnosti. Po dlhých rokoch začal senát Okresného súdu v Banskej Bystrici posudzovať dôkazy v prípade vraždy poľského milionára, ktoré vyplávali na povrch po prelomení mlčania mafiánskeho bossa Černáka.

Mafiánsky boss: Mikuláš Černák sa postavil pred súd pre vraždu. Prstom ukázal aj na svojho niekdajšieho kamaráta Jána Kána
Foto: Ivan Mego
Súd s mafiánmi

Všetko to začalo prečítaním obžaloby z úst prokurátora generálnej prokuratúry Jozefa Kanderu. Súdu vylíčil detaily popravy tak, ako sa ich podarilo zdokumentovať z výpovedí aktérov a zadovážených dôkazov. Poliak bol v septembri 1997 popravený dvoma ranami. Za prvého strelca prokurátor označil Mikuláša Černáka. Druhým strelcom bol podľa neho Ján Kán. Po prečítaní obžaloby prišlo Černákovo priznanie, ktoré sa zhodovalo so slovami prokurátora. Ján Kán, ktorý si na rozdiel od svojho niekdajšieho bossa užíva slobodu, vinu poprel a odmietol vypovedať.

Ján Kán: Spolu s Mikulášom Černákom je obžalovaný z vraždy Grzegorza Szymaneka
Svedok označil vrahov

Pred sudcu kukláči priviedli svedka na invalidnom vozíku. Alexander Horváth prezývaný Šani je za mrežami jedenásť a pol roka pre vraždu v podsvetí. V deväťdesiatych rokoch bol členom košického gangu Róberta Holuba. Po jeho smrti sa pridal k neskôr zavraždenému Karolovi Kolárikovi. Spoločne mali blízko k obávaným černákovcom. Zúčastnili sa aj Černákovej oslavy narodenín, na ktorej sa v decembri 1997 zišlo celé slovenské podsvetie. Ochrnutý zostal potom, ako ho v roku 1998 zasiahla guľka pred nočným podnikom v Prešove.

Alexander Horvát: Na fotke úplne vľavo spolu s Mikulášom Černákom vpravo a v čiernej košeli Karol Kolárik
Archív M.Č.

O dvadsaťjeden rokov neskôr sa Šani Horváth rozhodol pred súdom popísať, čo sa v osudný deň v lesoch neďaleko Polomky odohralo. Vo svojej výpovedi pred súdom označil vrahov Grzegorza Szymaneka. Prvým strelcom, bol podľa jeho výpovede Mikuláš Černák, druhým Ján Kán. Jeho výpoveď sa zhodovala s výpoveďou bývalého mafiánskeho bossa aj s obžalobou.

OVPLYVŇOVANIE SVEDKA V MAFIÁNSKOM PROCESE: Advokát bossa Černáka prehovoril

A potom to prišlo

Po skončení výpovede oslovil predseda senátu Horvátha s otázkami, po ktorých zbystril vari každý. „Vy žiadate o ochranu? Môžete popísať čo sa stalo?“ Svedok okamžite reagoval. „Áno pán predseda – Minulý rok v apríli prišiel za mnou do väznice môj priateľ. Zatiaľ by som nechcel povedať jeho meno. Som jedenásť a pol roka v base. Jedenásť a pol roka mi nevedel poslať ani jednu pohľadnicu a zrazu za mnou príde, keď obvinia Jána Kána. Mal som s ním návštevu cez sklo a hovorím mu – Čo sa deje? Dĺžiš mi peniaze, chceš mi ich vrátiť? A on vraví, že má dobrý kšeft, že zarobíme dosť peňazí. A potom hovorí… „Ján Kán mi ponúka 50 tisíc eur, keď zmením výpoveď a poviem, že nie on bol strelec, ale bol strelec Karol Kolárik,“ opísal svedok v mafiánskom procese predsedovi senátu okolnosti, pre ktoré žiada ochranu.

Alexander Horváth: Pred súdom popísal detaily likvidácie Poliaka
Foto: Ivan Mego

Po týchto slovách sa však nezastavil… „Pán Ján Kán má údajne silné kontakty na Generálnu prokuratúru a dovolím si povedať aj vo vláde. A chcel by som povedať, že pán Ján Kán má veľmi dobrých kamarátov, ktorí  hovoria po rusky, ktorí nemajú absolútny problém ma fyzicky zlikvidovať.“ Po týchto slovách nastala v súdnej sieni vrava.

Predseda senátu výpoveď svedka Hovátha zdokumentoval. Na otázky NASTOPE.SK Horváth reagoval jednoznačne. Povedal, že sa obáva o život a hrozba vraj ide zo strany Jána Kána. Meno človeka, ktorý mu ponúkol 50 tisíc eur nám prezradiť nechcel. Celú reakciu aj výpoveď Horvátha nájdete na YouTube kanáli NASTOPE.SK

VIDEO: DEŇ ZÚČTOVANIA: Mafiánsky boss a jeho pravá ruka sa postavili pred sudcu

Čo na to Ján Kán a prokurátor?

Z reakcii Jána Kána bolo vidieť rozhorčenie. Pre takéto obvinenie na jeho adresu, totiž môže skončiť vo väzbe. Na naše otázky odmietol reagovať. “Napíšte, že som sa nevyjadril,” povedal nám  Ján Kán. Prokurátor Jozef Kandera na celú situáciu pre NASTOPE.SK ozrejmil, že isté informácie už mal, lebo svedok sa len pár dní pred začatím procesu obrátil aj na prokuratúru.

„Čo sa týka ochrany svedka Horvátha, toto je plne v kompetencii predsedu senátu. No a čo sa týka väzobného stíhania Jána Kána, toto záleží od preverovania tých skutočností, ktoré svedok pred súdom uvádzal,“ povedal Jozef Kandera. Prípadný návrh na väzbu Jána Kána podľa jeho slov záleží od zistení polície, ktorá už podľa našich informácii začala vo veci trestné stíhanie. NASTOPE.SK čaká na oficiálne vyjadrenie. Článok po získaní reakcie polície budeme aktualizovať.

Na vážne obvinenia reagoval aj advokát Mikuláša Černáka Miloš Maďar. Celý rozhovor prinesieme zajtra na NASTOPE.SK

Súvisiace články

VEĽKÉ PÁTRANIE po matke, dieťati aj aute sa skončilo

Ivan Mego

STREĽBA NA DISKOTÉKE má už DVE OBETE!

Ivan Mego

Partnerský pár z Prahy zmizol: Stopy vedú do Maďarska

Ivan Mego

MARIÁN KOČNER ZOSTÁVA VO VÄZBE: Advokát aj prokurátor podali sťažnosť

Ivan Mego

Ulovili medveďa aj rysa ostrovida: Policajné komando zadržalo dvoch mužov

Ivan Mego

Obrovská pátracia akcia v Poľsku! Muž spáchal samovraždu, päťročný chlapček je nezvestný

Ivan Mego

NEVINNÍ! Z obžaloby v kauze POZEMKOVEJ MAFIE zostal pamflet nezmyslov

Ivan Mego

VRAŽDA! Bábätko v odpadkovom koši zrejme zabila matka

Ivan Mego

VEĽKÉ PÁTRANIE! Vražda mafiánskeho zabijaka so skleneným okom

Ivan Mego

Po prelomení mlčania bossa Černáka to vrie! Najskôr to zlízol Kán, teraz aj Kaštan

Ivan Mego

ZÁTARASY A STREĽBA NA DIAĽNICI D2!

Ivan Mego

Bývalý hokejista a exposlanec skončil v policajnej cele!

Ivan Mego

Nočné video z Nitry: Mariána Kočnera nepreviezli do Leopoldova!

Ivan Mego

MIMORIADNE PÁTRANIE! Strelec z Horehronia môže byť ozbrojený a nebezpečný

Ivan Mego

Policajná naháňačka s opitým mužom

Ivan Mego

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Potvrdiť Čítať ďalej