NASTOPE.SK
Image default

MAFIÁNSKA VRAŽDA DIEŤAŤA: Črtá sa ďalšia mega blamáž

Proces vraždy ženy a dieťaťa v Moste pri Bratislave mali po rokoch opäť otvoriť. Všetko je dnes jasné, gang na čele s Branislavom Adamčom sa koncom mája pred súd nepostaví. Na súde, opradenom škandálmi sa črtá ďalšia mega blamáž.

Pred takmer pätnástimi rokmi, zavraždili v Moste pri Bratislave tridsaťročnú Henrietu a desaťročného Riška. Rozstrieľali ich zo samopalom. Vyšetrovaním sa zistilo, že za vražednou streľbou má byť zločinecká skupina z východného Slovenska na čele s Branislavom Adamčom. Dva roky po vražde, v roku 2006, gang z východného Slovenska zadržali a posadili do väzby. V roku 2009 podal prokurátor obžalobu na Branislava Adamča, Jozefa Balogha, Nikolu Pajdiča a Karola Mella. Odvety je celá kauza, akoby zakliata.

Zavraždený Riško: Mal len 10 rokov
Štrnásť rokov po vražde.

Posledné pojednávanie na Okresnom súde v Bratislave, bolo ešte začiatkom júna 2016. Výsluch muža, považovaného za bossa zemplínskeho podsvetia trval viac ako šesť hodín. Odvety sa celý proces zasekol na mŕtvom bode. Takmer tri roky nebolo vytýčené ani jedno pojednávanie. Dôvodom mal byť odchod predsedu senátu Jána Jamricha do dôchodku. Bolo to v decembri 2017. Prípad po ňom dostal iný sudca. Dnes je ním Roland Kemény. Pojednávanie po dlhom čase vytýčil na 22. mája 2019, no najnovšie informácie zo súdu hovoria o tom, že ani v tento deň sa proces neodštartuje. Dňa 26. 04. 2019 bola doručená žiadosť obhajcu o preloženie termínu pojednávania z dôvodu kolízie s termínom pojednávania na Okresnom súde Košice I. Z tohto dôvodu bol zrušený pôvodne vytýčený termín HP (22. 05. 2019) a bol určený nový termín HP na deň – 20. 06. 2019 (9.30 hod.)” povedal pre NASTOPE.SK hovorca bratislavského súdu Pavol Adamčiak. To nie je všetko. S najväčšou pravdepodobnosťou rovnajúcou sa istote, začne po rokoch, celý proces úplne od začiatku. Keď totiž obžalovaní nebudú súhlasiť s novým zložením senátu, bude sa musieť vykonať doterajšie dokazovanie odznova. To v praxi znamená, že budú musieť vypočuť odznova desiatky svedkov a to môže trvať roky. „My dvaja sme už dohodnutí, ale necháme si to na pojednávanie, takže sa nebudem vyjadrovať,“ reagoval advokát Karola Mella Peter Schmidl na otázku NASTOPE.SK, či budú žiadať aby sa celé dokazovanie vrátilo na začiatok. Karol Mello žije roky v karibskom raji na Belize, kam ušiel v roku 2010. Je na neho vydaný medzinárodný zatykač.

Karo Mello: Je na úteku, žije v Belize
Foto: Archív
Čo sa stalo ?

Pred súdom vypovedal o vražde jeden z členov gangu. Jeho meno je Peter Tirpák. K účasti na vražde ženy a dieťa sa priznal a popísal vražedné krviprelievanie. Písal sa december 2004. Adamčo ho podľa jeho slov zavolal deň pred vraždou, aby za ním prišiel do Veľkých Kapušian. Tam sa dohodli, že s Nikolom Pajdičom a Jozefom Balogom pôjdu na „robotu“. Večer sa všetci zišli a vyrazili na cestu do Nitry. Tam totiž mali zabezpečený byt, v ktorom prespia. Po ceste sa ešte zastavili v jednej dedine po tašku so zbraňami. V byte, v ktorom sa ubytovali, už  mali pripravené veci na čistenie zbraní aj náboje. V deň vraždy sa podľa slov svedka Tirpáka obliekli do čierneho a na hlavy si dali zrolované kukly.

ŠOK NA SÚDE S BOSSOM ČERNÁKOM: 50 tisíc eur za zmenu výpovede!

Potom už vyrazili smerom na Bratislavu. Nejaký čas vraj nevedeli nájsť miesto, kde sa ich potenciálna obeť nachádza. Ich obeťou mal byť expolicajt Juraj Gála. Keď zazreli na ceste jeho auto, začal podľa výpovede svedka Adamčo kričať, aby si stiahli kukly a vyrazili za ním. Nasledovala streľba, auto vrazilo do plota. Svedok opísal aj detaily popravy. Adamčo po  náraze auta, podľa výpovede vybehol smerom k nemu a strieľal. Dokonca si vraj vypýtal ďalší samopal. Po vražde nasadli do auta a za dedinou auto z vražednej akcie zapálili. Peter Tirpák ďalej povedal, že on s Nikolom Pajdičom nechceli v nitrianskom byte zostať, od Adamča dostali osemtisíc korún a odišli taxíkmi na východ. Svedok usvedčoval aj Karola Mella. Ten sa vraj po vražde pýtal, či ešte treba chlapcom niečo zaplatiť a či sú spoľahliví. Pre túto svedeckú výpoveď je Mello obžalovaný z objednávky vraždy.

Karo Mello: Je na úteku, žije v Belize
Foto: Polícia
Gang adamčovcov

Branislav Adamčo si dnes odpykáva doživotie. Podľa súdu páchala skupina okolo neho trestnú činnosť v rokoch 2003 až 2006. Stíhali ich za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, vražda, vyberanie výpalného, zapálenie dvoch erotických salónov, uloženie nefunkčného nástražného výbušného systému, ktoré malo slúžiť na skompromitovanie policajta, ako aj nedovolené ozbrojovanie a ďalšie činy.

OZNAČOVALI HO ZA MAFIÁNSKEHO BOSSA: Ondrej Žemba († 64) zomrel na infarkt

Dve vraždy

Rozsudok znel tak, že skupina okolo Branislava Adamča najskôr uniesla v máji 2004 Arpáda Nistora zo záložne vo Veľkých Kapušanoch. Spútaného a zabaleného do plachty ho previezli do družstva v Stretave. Branislav Adamčo ho mal zaškrtiť ťažným lanom. Keď bol mŕtvy, vyzliekli ho a hodili do vykopanej jamy.

Branislav Adamčo: Podľa svedka práve on strieľal na auto s dieťaťom a ženou
Foto: Archív

Druhá vražda, ktorá vyniesla Adamčovi doživotie, bola poprava Mariána Karcela. Ten bol svedkom v prípade bossa podsvetia Mikuláša Černáka.

Členovia gangu si už dnes odpykávajú dlhoročné tresty – Jozef Balog 21 rokov Nikola Pajdič 20 rokov, Štefan Sinička 15,5 roka, Marcel Palšák a Rastislav Bán zhodne po 11,5 roka, Martin Tóth 9 rokov a Henry Hudák 6 rokov. Branislav Adamčo vinu vždy popieral a inak tomu nie je ani v prípade vraždy ženy a dieťaťa v Moste pri Bratislave. Na verdikt v tomto procese si zrejme počkáme ešte zopár rokov.

Súvisiace články

DESIVÉ ZÁBERY: Vraždy v New Yorku 1910-1920

Ivan Mego

V Pezinku našli zavraždenú ženu

Ivan Mego

BRUTÁLNY NÁLEZ PRI POPRADE: V útrobách mostu našli dve mŕtvoly

Ivan Mego

JUDITA(16) NAPÍSALA SUDCOVI! „Pustite ma na slobodu. Sľubujem, že budem viesť riadny život.“

Ivan Mego

Doživotie pre vraha Jána Kuciaka? Marček môže dostať oveľa nižší trest

Ivan Mego

Muž obvinený z VRAŽDY MAFIÁNSKEHO BOSSA zatúžil po slobode

Ivan Mego

POKUS VRAŽDY SESTIER: Vo Veľkom Grobe útočili dvaja muži

Ivan Mego

VRAŽDA! Dobili muža a hodili do šachty

Ivan Mego

10 rokov po vražde expolicajta: Rozsudok je stále v nedohľadne

Ivan Mego

VRAHYŇA OTEHOTNELA ZA MREŽAMI: Dostala tridsať rokov, teraz je na slobode!

Ivan Mego

MARIÁN KOČNER ZOSTÁVA VO VÄZBE: Advokát aj prokurátor podali sťažnosť

Ivan Mego

Obvinený z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej uzavrel dohodu s prokurátorom

Ivan Mego

VRAŽDA EXMINISTRA DUCKÉHO: Ukrajinci odmietli stíhať Olega Kalašnikova, spis nám vrátili

Ivan Mego

Rodinná tragédia! Syn brankára, ktorý dostal od Bondru zlatý gól, zavraždil vlastnú mamu

Ivan Mego

16-ročná Judita je pred súdom: Na krku má vraždu spolužiaka

Ivan Mego

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Potvrdiť Čítať ďalej