NASTOPE.SK
Image default

MUŽ, KTORÝ SA POSTAVIL MAFII

Dvadsať rokov trvalo, kým sa černákovec Ján Kán dostal pred súd pre vraždu. Spolu so svojim niekdajším bossom Mikulášom Černákom mali v roku 1997 zavraždiť poľského milionára Grzegorza Szymaneka. Do súdnej siene ho poslal prokurátor generálnej prokuratúry Jozef Kandera.
Ján Kán po boku Mikuláša Černáka: Takto oslavoval narodeniny svojho bossa
Foro: Archív

Ján Kán bol považovaný za pravú ruku bossa podsvetia Mikuláša Černáka. Spolu si užívali zlaté mafiánske časy, spolu oslavovali bossove narodeniny a spolu sa prišli prihlásiť aj na políciu, keď na nich muži zákona vydali zatykač. Písal sa rok 1997. Bol to rok mafiánskych vrážd. Mikuláš Černák sa po prelomení svojho mlčania priznal, že len za tento rok zavraždili so svojou partiou dvanásť ľudí.

Mikuláš Černák: Na súde sa priznal k vražde poľského milionára Grzegorza Szymaneka
Foto: Ivan Mego

OVPLYVŇOVANIE SVEDKA V MAFIÁNSKOM PROCESE: Advokát bossa Černáka prehovoril

Medzi nimi napríklad, bossa hornonitrianskeho podsvetia Petra Novotného prezývaného Tiger. Toho Černáková partia rozstrieľala pred hotelom Lux v Banskej Bystrici. Smrti v tento rok tiež neušiel ani niekdajší boss dunajskostredského podsvetia Milan Sipos a jeho pravá ruka Emil Potasch, ktorých zase zavraždili v sídle bezpečnostnej služby Security 3. Rok 1997 sa stal osudný aj expolicajtovi Gustávovi Slivenskému, prednostovi okresného úradu v Poprade Vladimírovi Bachledovi, bossovi košického podsvetia Róbertovi Holubovi a mnohým ďalším. Napríklad aj Grzegorzovi Szymanekovi, po ktorom ešte zavraždili ďalších piatich ľudí. Mikuláš Černák vo svojom priznaní vypovedal aj to, že medzi ľuďmi, ktorí vraždili, mal byť aj Ján Kán.

Ján Kán: Spolu s Mikulášom Černákom je obžalovaný z vraždy Grzegorza Szymaneka
Foto: Ivan Mego
Zrušené obvinenia

Po prelomení mlčania Mikuláša Černáka policajti obvinili Jána Kána postupne zo štyroch vrážd. Bola medzi nimi likvidácia bieleho koňa Tibora Kohuláka, vražda jedného z bratov Grolmusovcov a poprava politika HZDS Vladimíra Bachledu. Obvinenia z týchto vrážd prokurátori postupne Kánovi zrušili.

ŠOK NA SÚDE S BOSSOM ČERNÁKOM: 50 tisíc eur za zmenu výpovede!

Mafiánsky boss Mikuláš Černák: V lesoch nad Polomkou popísal policajtom vraždu Szymaneka
Foto: Ivan Mego
Prokurátor Kandera na scéne

Vtedy prišiel na scénu prokurátor Jozef Kandera. Vo februári 2017 prikázal Kána zadržať a obviniť z vraždy poľského milionára Szymaneka. Po obvinení navrhol jeho väzobné stíhanie s odôvodnením, že existuje obava z úteku, ovplyvňovania svedkov, aj z pokračovania v páchaní trestnej činnosti. Súd v Banskej Bystrici vtedy rozhodol, že Ján Kán, ktorý si na rozdiel od svojho niekdajšieho bossa Mikuláša Černáka roky užíval slobodu, nemusí ísť za mreže. Musel sa však každý týždeň hlásiť probačnému úradníkovi. Prokurátor Jozef Kandera rozhodnutie súdu akceptoval a vo svojej práci, napriek rôznym tlakom pokračoval. V marci 2019, dvadsaťjeden rokov po vražde Szymaneka, postavil pred sudcu v Banskej Bystrici bossa Mikuláš Černáka a po jeho boku aj Jána Kána.

Predstavujeme vám prokurátora, ktorý sa postavil mafii: JOZEF KANDERA

V 1986 sa Jozef Kandera stal sudcom Okresného súdu v Bratislave. Boli to jeho začiatky v slovenskej justícii. O štyri roky, v roku 1990, sa stal sudcom Krajského súdu v Bratislave (bývalý Mestský súd Bratislava – poznámka red.). O tri roky neskôr si už ako tridsaťdvaročný obliekol talár sudcu Najvyššieho súdu. Na Najvyššom súde pôsobil sedemnásť rokov, po ktorých sa stal prokurátorom Generálnej prokuratúry, kde pracuje dodnes.

Jozef Kandera bol prvým sudcom v novodobej histórii Slovenska, ktorý odsúdil na doživotie hneď dvoch brutálnych vrahov. Bolo to v roku 1992, keď ako sudca Mestského súdu Bratislava poslal za mreže bratislavčana Jána Molnára a trnavčana Ľubora Masára. Vrahovia, ktorých Kandera nemilosrdne potrestal, sa dostali na slobodu na amnestiu, ktorú v roku 1990 vyhlásil prezident Václav Havel. Obaja muži si svoj trest vypočuli za to, že v susednom Rakúsku, na jednom z parkovísk znásilnili a zavraždili Holanďanku. Jej manžel útok akoby zázrakom prežil.

MAFIÁNSKA VRAŽDA DIEŤAŤA: Črtá sa ďalšia mega blamáž

Na doživotie poslal Jozef Kandera v roku 1992 aj Štefana Mlynaroviča. Ide o muža, ktorý vraždil už v roku 1975. Keď sa v roku 1991 dostal na slobodu, zavraždil svoju priateľku z detstva, aj jej jedenásťročnú dcéru.

Elitný prokurátor riešil ako sudca v minulosti aj kauzu takzvaných kyselinárov. Dozoroval prípad bankomatovej mafie, mafiánsku vraždu ženy a dieťaťa v Moste pri Bratislave a aktuálne aj vraždu advokáta Ernesta Valka.

Jedným z vrcholov jeho kariéry však môže byť objasnená vražda milionára Grzegorza Szymaneka, ktorá môže pre niekdajších najsilnejších mužov podsvetia Mikuláša Černáka a Jána Kána znamenať doživotie.

Súvisiace články

Definitívny verdikt: Kvetinárka Eva pripravovala úkladnú vraždu manžela!

Ivan Mego

Obvinený Miroslav Marček sa priznal k vražde novinára Jána Kuciaka

Ivan Mego

Kukláči v dome strelca z diskotéky!

Ivan Mego

KOČNEROVA THREEMA: Nechutné žarty na adresu zavraždeného Kuciaka a Kušnírovú

Ivan Mego

NA STOPE MAFIÁNSKEJ VRAŽDY: Obávaní piťovci v akcii

Ivan Mego

Kauza záhadných úmrtí v domove pre seniorov smeruje pred súd

Ivan Mego

EXKLUZÍVNE: Lovci lebiek dnes zadržali bývalého policajného agenta Jozefa Draga

Ivan Mego

Mafiánsky boss Černák opäť na scéne: Cesta k slobode vedie cez priznanie k vraždám

Ivan Mego

VÝPOVEĎ NA NAKA: Pred vyšetrovateľa priviezli ďalšieho obvineného z vraždy Kuciaka

Ivan Mego

VRAŽDA! Dobili muža a hodili do šachty

Ivan Mego

ŠOKUJÚCI ZVRAT: Otec Judity obvinenej z vraždy kamaráta našiel pri upratovaní bytu ďalší nôž!

Ivan Mego

VRAŽDA! Bábätko v odpadkovom koši zrejme zabila matka

Ivan Mego

NEJASNOSTI! V kauze vraždy novinára niečo nesedí

Ivan Mego

Zabijaci mafie pred súdom!

Ivan Mego

MAFIÁNSKI BOSSOVIA ČERNÁK A ŽEMBA: Na polícii vypovedali o streľbe na Reichela

Ivan Mego

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Potvrdiť Čítať ďalej