NASTOPE.SK
Image default

MAFIÁN ČISTIČ V AKCII: Takmer zastrelil Reichelovho 13-mesačného synovca

Alojz Kromka prezývaný Čistič pochádzal zo Spišskej Novej Vsi. S mužom považovaným za bossa Popradského podsvetia Milanom Reichelom boli kamaráti. Až do apríla 1997.
Rekonštrukcia mafiánskej akcie: Policajti uzavreli ulicu, kde sa pred dvadsiatimidvoma rokmi pokúsili zavraždiť Milana Reichela
Foto: Ivan Mego

Policajti obvinili Alojza Kromku z toho, že 8. apríla 1997 sa mal spolu s ďalším mužom pokúsiť zavraždiť Milana Reichela. Druhým mužom mal byť podľa polície istý Igor B., ktorý pochádzal z Liptovského Jána. Tohto muža však policajti neobvinili. Voči nemu je skutok spred dvadsaťdva rokov premlčaný. Portál NASTOPE.SK zistil čo streľbe predchádzalo, aj to čo po nej nasledovalo.

Milan Reichel: Muž považovaný za mafiánskeho bossa Popradu policajtom popísal okolnosti streľby.
Foto: Ivan Mego
Apríl 1997

Bolo to krátko potom, ako celým Slovenskom otriasla vražda Gustáva Slivenského. Jeho odrezanú hlavu s policajnou čiapkou, vystavili mafiáni z Černákovho gangu na kapotu auta na popradskom sídlisku. Podľa obvinenia polície prišli Alojz Kromka a Igor B. k istému mužovi do Beňadikova. Bolo to v popoludňajších hodinách. Prišli si požičať zelené Audi coupé s veľmi silným motorom.

Rekonštrukcia mafiánskej akcie: Policajti uzavreli ulicu, kde sa pred dvadsiatimidvoma rokmi pokúsili zavraždiť Milana Reichela
Foto: Ivan Mego

Športové Audi si neskôr všimli aj ľudia pred Hotelom Gerlach. Podľa svedkov v ňom sedeli dvaja muži. Dnes je už jasné, že dvojica zrejme sledovala muža považovaného za bossa Popradu Milana Reichela. Ten si auto dokonca všimol pri odchode z hotela. Okolo dvadsiatejprvej hodiny posadil do auta mamu a ďalšieho muža a viezol ju do rodičovského domu na Teplickej ulici v Poprade.

Milan Reichel to v apríli 1997 popísal policajtom takto:

„Pri vystupovaní pred domom som zaregistroval silný zvuk motora auta, ktoré sa blížilo veľmi rýchlo. Zrazu spomalilo asi 10 metrov od nášho auta. Pokračovalo v pomalej jazde a zrazu som začul výstrel, najprv som si myslel, že to bola petarda. Potom sa spustila dávka striel. Ja som sa hodil na zem za zadnú časť nášho auta. Kričal som na známeho a mamu, „strieľajú po nás, zaľahnite.. Ľahaj! Ľahaj!“ Auto so strelcom potom pokračovalo ďalej ku križovatke. Sledoval som, čo sa bude diať. Videl som, že sa otáča a vracia sa späť. Vtedy som rýchlo otvoril bráničku a všetci traja „ja, moja mama a známy,“ sme vbehli do dvora. Počul som ako auto pribrzdilo pred domom a opäť začala streľba v dávkach. Strely išli potichu, zbraň mala zrejme tlmič. Zasiahli vchodové dvere, dom, okná aj strechu. Nikto sa našťastie nezranil. Keď som to auto videl, uvedomil som si, že je to to isté auto, ktoré som videl pred hotelom Gerlach. Bola to Audi A6, alebo Audi A8 tmavozelenej farby. Evidenčné číslo bolo NRJ 07 alebo 01. Ďalšie čísla som nevidel. Moja sestra bola v čase streľby v izbe. Práve prebaľovala 13-mesačného synovca. Strely prešli okolo nej cez zatvorené okno,“ vyrozprával pred rokmi vo svedeckej výpovedi Milan Reichel, ktorý bol terčom útoku.

EXKLUZÍVNE VIDEO: Rekonštrukcia mafiánskej streľby

Dieťa v ohrození

Na polícii deň po streľbe vypovedala aj sestra Milana Reichela. Pred vyšetrovateľom popísala, že v deň útoku bola so svojim trinásťmesačným synom v Hoteli Gerlach. „Sedela v herni na prízemí. Cez okno som si všimla Audi tmavšej farby so športovými kolesami, ktoré keď išlo okolo hotela, tak značne spomalilo. Po dvadsiatej hodine večer som išla domov na Teplickú ulicu. Asi okolo dvadsiatejprvej som počula buchnúť dvere auta. Uvedomila som si, že asi prišla mama s bratom Milanom. Vošla som do obývačky. Začula som zasvišťanie, akoby okolo mňa niečo preletelo. Hneď potom sa mi do tváre a do vlasov rozprsklo sklo, ale neporanilo ma. Potom som počula ako brat kričal „ľahaj“. Otvorila som dvere a tam som videla mamu a brata. Mama na mňa zakričala, aby som si ľahla na zem. Utekala som po svojho syna, zobrala ho na ruky a ľahla som si na zem. Potom som už počula ako Milan aj s mamou volajú políciu.“

Samopal zle strieľal

Svedok, ktorý Alojzovi Kromkovi požičal zelené Audi si spomenul, ako mu Kromka hovoril o streľbe na Milana Reichela. „Hovoril mi, že streľba sa nevydarila, že Milan Reichel sa stihol schovať za koleso nejakého auta. Tiež mi hovoril, že strieľal zo samopalu Agram, alebo Igram. Kromka povedal, že ten samopal nejako zle strieľal, že keby mal samopal československej výroby, že by to bolo lepšie, pretože sú to lepšie samopaly.“

Samopal AGRAM 2000: Alojz Kromka mal strieľať s tlmičom
Foto: Ilustračná
Policajné vyšetrovanie

Podľa zadokumentovanej obhliadky z miesta činu, strelci zasiahli fasádu, okná aj strechu domu  Reichelovcov. Nikto nebol zranený, čo podľa polície mohlo byť spôsobené tým, že Kromkovi sa zo samopalu zle strieľalo. Podľa Kriminalistického a expertízneho ústavu je jasné, že na dom strieľali minimálne dvoma zbraňami. Jednou z použitých zbraní, mal byť s vysokou pravdepodobnosťou samopal AGRAM 2000. Strelec zrejme použil aj tlmič.

Alojz Kromka prezývaný Čistič A Mikuláš Černák: Policajti Kromku obvinili z pokusu o vraždu Milana Reichela
Foto: M.Č.
Alojz Kromka prezývaný Čistič

Alojz Kromka si odpykáva doživotný trest. Ten dostal za vraždu bossa žilinského podsvetia Milana Holáňa, prezývaného Gorila a jeho ochrankára Stanislava Vnuka. K dvom vraždám mu pripočítali aj pokus vraždy na ďalších dvoch mužov. Prípad, pre ktorý skončil vo väzení, sa stal v novembri 1997. Pokus o vraždu Milana Reichela preto nie je voči nemu premlčaný. Druhý muž, ktorý mal auto s Čističom šoférovať, sa trestu pre premlčanie vyhne.

Súvisiace články

ŠOKUJÚCE priznanie NÁJOMNÉHO VRAHA MAFIE: Odsúdili nevinného?

Ivan Mego

BOLA TO VRAŽDA! Zásah NAKA na východe Slovenska

Ivan Mego

Alenu Zsuzsovú ženú pred súd pre ďalšiu vraždu

Ivan Mego

ZRUŠENÉ!!! Avizovaný MAGAPROCES v Justičnom paláci zarazil PROKURÁTOR

Ivan Mego

MIMORIADNE PÁTRANIE: Únos a vražda českej podnikateľky

Ivan Mego

KOČNEROVA THREEMA: Nechutné žarty na adresu zavraždeného Kuciaka a Kušnírovú

Ivan Mego

EXKLUZÍVNE: KUDLIČKA V PUTÁCH: Zadržali ho pre mafiánsku vraždu

Ivan Mego

Definitívny verdikt: Kvetinárka Eva pripravovala úkladnú vraždu manžela!

Ivan Mego

OBJASNENÁ VRAŽDA! Muž uškrtil ženu holými rukami

Ivan Mego

TOTO JE VRAŽEDNÁ ZBRAŇ Z LIKVIDÁCIE PODNIKATEĽA: Obvinili mediálne známu dvojicu

Ivan Mego

Tragická nehoda: Po zrážke rýchlika s dodávkou dvaja mŕtvi

Ivan Mego

Polícia prekazila kšeft so vzácnymi korytnačkami

Ivan Mego

AKTUÁLNE: 14-ročný chlapec s bodným poranením hrudníka!

Ivan Mego

ZA MREŽAMI AŽ DO JESENE: Obvinení z vraždy novinára zostávajú vo väzbe

Ivan Mego

BRUTÁLNE LÚPEŽE! Dôchodcov vyťahovali z postele a zväzovali lepiacou páskou

Ivan Mego

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Potvrdiť Čítať ďalej