Rekonštrukcia mafiánskej streľby, Mafián Čistič v akcii, Tajomstvo policajnej čiapky, Mafiánski bossovia vypovedali na polícii – to sú titulky k článkom, ktoré medzi čitateľmi NASTOPE.SK najviac rezonovali. Reportér portálu, ktorý sa venuje kriminálnym prípadom, súdnym procesom, pátraniu po zločincoch aj nezvestných ľuďoch a samozrejme mafii na Slovensku, navštívil muža, ktorého kedysi považovali za bossa mafie.

Foto: Ivan Mego
Do Popradu sme prišli v deň rekonštrukcie pokusu o vraždu Milana Reichela. Presne 9. mája 2019. Verejnosť tohto muža pozná ako človeka, ktorý sa vyjadruje k slovenskej mafii. Mafii, ktorá v deväťdesiatych rokoch pozabíjala desiatky ľudí. Milan Reichel bol v časoch úradovania Mikuláša Černáka, Róberta Holuba, Tibora Pápaya či Miroslava Sýkoru považovaný za bossa mafiánskeho podsvetia v Poprade a okolí. Netají sa tým, že videl zomierať ľudí, len preto, že niekto sa jednoducho rozhodol. Videl, ako černákovci odrezávali hlavu Gustávovi Slivenskému, známy je tiež prípad, keď Mikuláš Černák Milanovi Reichelovi zagratuloval k jeho tridsiatke a so slovami „všetko najlepšie k narodeninám,“ strelil do hlavy policajného informátora Jozefa Filipa.

Foto: Ivan Mego
Sám Mikuláš Černák o Milanovi Reichelovi hovoril pred policajtmi viackrát. „Pokiaľ ide o Reichela, ten nebol členom našej skupiny, fungoval samostatne a v začiatkoch bol pre nás vzorom ako športovec, aj ako chlap. Bol finančne dobre zabezpečený, mal hotel, páčilo sa mi jeho vystupovanie, jednanie a bol inteligentnejší.“ povedal Černák v jednej z mnoha výpovedí. Milan Reichel strávil vo väzení tri roky za ekonomickú trestnú činnosť.

Foto: Ivan Mego
Stretnutie s Milanom Reichelom
Milan Reichel je známy svojimi historkami, v ktorých opisuje ako mu Mikuláš Černák rozpráva o vraždení. Vari najznámejšia je veta „Neni týždňa, neni týždňa čo niekoho nezabijem,“ opisoval akési chválenie sa niekdajšieho šéfa slovenského podsvetia Reichel. Ľudia si na jeho mafiánske historky zvykli a stali sa doslova kultové.
My sme sa s Milanom Reichelom stretli podvečer v hoteli Gerlach v Poprade, ktorý vlastní. Našli sme ho v hotelovom bare na prízemí. Nebol povýšenecký, ani arogantný či agresívny. Pri pozdrave podal ruku, posadil nás k stolu v bare, objednali sme si minerálku a prehodili pár zdvorilostných slov, o tom aká bola cesta z Bratislavy, aké bolo počasie a podobne. Musíme priznať, že to bol zvláštny pocit, keď stretnete človeka, ktorého meno je opradené historkami najbrutálnejšej mafie aká na Slovensku pôsobila. Pravdou je, že sme sa nevideli prvý krát, ale vždy je to rovnaké, tak trochu z každého – adrenalín, rešpekt, zvedavosť a iné.
To, že ide o muža, ktorý prežil vraždenie v podsvetí a bol jedným z mužov označovaných za bossa mafie v krvavých deväťdesiatych rokoch, by sme veru nepovedali. Pozorný hostiteľ pripravený hovoriť vždy o všetkom. Taký je Milan Reichel dnes.

Foto: Archív
MAFIÁNSKI BOSSOVIA ČERNÁK A ŽEMBA: Na polícii vypovedali o streľbe na Reichela
Stále rešpektovaný
Po chvíli zdvorilostných otázok a odpovedí, sme prešli k veci. Bývalého špičkového kulturistu a majstra sveta v pretláčaní rukou sme sa spýtali na policajnú rekonštrukciu, ktorá mala začať už o hodinu. „To odkiaľ viete? Ja som myslel, že idete náhodou okolo.“ reagoval prekvapeným výrazom v tvári majiteľ jedného z najväčších hotelov pod Tatrami. Naša odpoveď bola skôr otázkou: „O aký prípad ide pán Reichel?“ Pokojným hlasom prezradil, že ide o prípad spred dvadsiatich rokov, keď sa ho mafiánsky zabijak Alojz Kromka prezývaný Čistič pokúsil zavraždiť pred jeho rodičovským domom. „Nechcem teraz príliš o tom hovoriť, môžeme to prebrať po rekonštrukcii?“ reagoval už trošku znepokojený Milan Reichel. Popritom, ako sedíme pri stole mu vari každý kto prechádza okolo podáva ruku a s pozdravom prehodí zopár slov. Je jasné, že Milan Reichel je v Poprade stále rešpektovaným človekom.

Foto: Ivan Mego
Na mieste činu
Netrvalo dlho a pobrali sme sa na na miesto rekonštrukcie mafiánskej streľby. Išli sme po Milanovi Reichelovi, aby sme nezablúdili. Počasie nebolo práve prívetivé. Bola už tma, pršalo a teplomer v aute ukazoval len tri stupne nad nulou. Keď sme prišli na miesto „činu“ všetko už bolo pripravené. Teplická ulica v Poprade bola uzavretá. V okolí postávali desiatky policajtov z Národnej kriminálnej agentúry. Presne ako hodinky, o 21:30 sa to začalo. Policajti s baterkami a papiermi v rukách začali upravovať miesto činu tak, ako vyzeralo 8. apríla 1997, keď na vtedajšieho bossa mafie vystrieľali dávku zo samopalu.
Dohodu dodržal
V domnienke, že to bude trvať maximálne dve hodiny, sme už premýšľali nad rozhovorom s Milanom Reichelom, ktorý mužom zákona ukazoval, ako sa všetko odohralo. Nakrúcali a fotili sme v obmedzených svetelných podmienkach a zime.

Foto: Ivan Mego
Celá rekonštrukcia trvala nakoniec takmer päť hodín. Po druhej hodine v noci sme sa zmohli iba na krátky rozhovor na ulici. Milan Reichel pár vetami popísal, čo sa dialo a medzi rečou priznal aj únavu. Dohodli sme sa, že veľký rozhovor urobíme na ďalší deň a stretneme sa v Hoteli Gerlach. Milan Reichel skutočne dodržal slovo. Do hotela prišiel v dohodnutom čase a rozhovor na tému pokusu o jeho vraždu sme urobili. Nazvali sme ho – „GUĽKA PRE REICHELA“.