NASTOPE.SK
Image default

NEVINNÍ! Z obžaloby v kauze POZEMKOVEJ MAFIE zostal pamflet nezmyslov

Gang zlodejov roky kradol s použitím desiatok falšovaných preukazov totožnosti a celej stajne bielych koní stovky hektárov prvotriednych pozemkov v Bratislave a okolí. Takéto a mnohé iné titulky sa objavili v médiách v súvislosti s kauzou takzvanej pozemkovej mafie. Prípady ukradnutých pozemkov vyšetrovali takmer desať rokov. Špecializovaný trestný súd po necelom roku rozhodol. Obžalovaní sú nevinní!
Jozef Drag pozemková mafia
Jozef Drag: Recidivista a policajt v jednej osobe je aktuálne v policajnom pátraní
Foto: Polícia

Na začiatku celej kauzy je jediné meno – Jozef Drag. Meno tohto muža verejnosť pozná ako spisovateľa Dorela Levrona, alebo ako Jozefa Patocza. Najviac však pri predstavovaní tohto muža zarezonuje, ak o ňom prezradíme, že je to presne ten muž, ktorý bol šesťkrát súdne trestaný a potom ho Róbert Kaliňák zamestnal v špecializovanom policajnom útvare známom ako Odbor zvláštnych operatívnych činností. Práve Jozef Drag bol hlavným svedkom v kauze takzvanej Pozemkovej mafie. Pre jeho svedectvo zadržali a obvinili 16 ľudí. Drag, ktorý bol najskôr v kauze s podvodnými prevodmi pozemkov v Rusovciach obvinený ako hlavný organizátor a hlava zločineckej skupiny, sa znenazdajky stal svedkom a usvedčoval ľudí, ktorých mal riadiť. Policajtom, ale aj prokuratúre sa tento muž, spájaný so zločineckou skupinou sýkrovcov veľmi páčil. Na základe jeho výpovedí skutočne odhalili miliónové podvody s pozemkami aj bytmi. Prokurátor po takmer desiatich rokoch vyšetrovania podal obžalobu so šestnástimi menami obvinených na súd. Nechýbalo medzi nimi meno starostu Rusoviec Dušana Antoša, bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby Michala Hrbáčka, ale aj muža spájaného s bratislavským podsvetím Radoslava Zimčáka a iných.

Jozef Drag pozemková mafia zatýkanie
Jozef Drag: Skončil v putách pre podvody
Foto: Ivan Mego
Nevinní

Obžalobu predložili na súd minulý rok v júni. Sudca Špecializovaného trestného súdu postupne vypočúval všetkých zainteresovaných. Od obžalovaných až po poškodených. Dokazovanie pred súdom sa zrejme neodohrávalo podľa predstáv prokuratúry. Tá totiž celú žalobu postavila na svedectve Jozefa Draga. Toto svedectvo a dôkazy sa však postupne ukázali ako poriadne deravé. Po jedenástich mesiacoch senát Špecializovaného trestného súdu vyniesol nad kauzou Pozemkovej mafie verdikt. „Zo šestnástich obžalovaných uznal súd vinné dve osoby, ktorým uložil podmienečné tresty. Zvyšných obžalovaných súd spod obžaloby oslobodil, nakoľko nebolo dokázané, že skutky spáchali obžalovaní. Prokurátor sa proti verdiktu odvolal, rozsudok preto nie je právoplatný,“ informovala NASTOPE.SK hovorkyňa špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková. Dvaja muži, ktorí obišli s podmienečným trestom sa pred súdom priznali k účasti na podvode. Ich podiel na trestnej činnosti bol však minimálny.

Dragov podraz

Kauza Pozemkovej mafie sa prokuratúre na súde teda úplne rozsypala. Recidivista a bývalý policajt v jednej osobe spravil totiž obžalobe škrt cez rozpočet. Jozef Drag pred súdom odmietol vypovedať a potvrdiť svoju výpoveď z prípravného konania z dôvodu, že by si mohol privodiť trestné stíhanie. Tento Dragov úhybný manéver bol pre všetkých ľudí v súdnej sieni doslova šokujúci.  Predseda senátu bývalého člena špeciálneho policajného útvaru upozornil, že je ako svedok povinný vypovedať. Dragovo rozhodnutie sa však napriek upozorneniu sudcu nezmenilo. Práve tento moment rozhodol o osude celého megaprocesu. Súd totiž nemohol prihliadať na Dragovo svedectvo, pre ktoré obžalovali šestnásť ľudí. Prokuratúra tak podľa súdu, neuniesla ťarchu dôkazov. Súd preto nemal inú možnosť, len vyhlásiť obžalovaných za nevinných.

Obvinia Draga z podvodov?

Podľa advokátov by po Dragovom odmietnutí vypovedať, malo nasledovať zrušenie jeho dohody s prokuratúrou, ktorá ho akoby za odmenu, ďalej nestíhala. Advokáti tvrdia, že Jozef Drag by mal byť teraz obvinený ako hlavný organizátor podvodných prevodov pozemkov v Rusovciach. Nasledovať by tiež podľa nich malo skúmanie toho, akú úlohu v celej veci zohrávali Dragovi riadiaci dôstojníci, ktorí boli v čase podvodov s pozemkami jeho nadriadenými v Odbore zvláštnych operatívnych činností. Zaujímavosťou je, že práve vďaka kauze Pozemkovej mafie sa jednoznačne preukázalo, že Jozef Drag bol, ako recidivista zamestnaný v polícii.

Jozef Drag pozemková mafia
Jozef Drag: Recidivista a policajt v jednej osobe je aktuálne v policajnom pátraní
Foto: Polícia
V pátraní

Jozef Drag je dnes dokonca v hľadáčiku polície. Lovci lebiek po ňom pátrajú od februára tohto roku. Meno Jozefa Draga figuruje vo viacerých súdnych procesoch. Všetky trestné stíhania sa týkajú podvodov s pozemkami alebo bytmi. Najväčšia kauza, do ktorej je Drag zapletený, sa na Okresnom súde Bratislava I. pojednáva viac ako desať rokov. Ak máte akékoľvek informácie o pohybe Jozefa Draga oznámte to policajtom.

Súvisiace články

MUŽA VYHLÁSILI ZA MŔTVEHO: Teraz leží v žilinskej nemocnici

Ivan Mego

ZAČNE MAFIÁNSKY PROCES BLAMÁŽOU?! Gang adamčovcov sa po rokoch vracia pred súd

Ivan Mego

ŠOKUJÚCI ZVRAT: Otec Judity obvinenej z vraždy kamaráta našiel pri upratovaní bytu ďalší nôž!

Ivan Mego

NEZVESTNÝ! Majster bojových umení sa stratil

Ivan Mego

VIDEO: Lovci lebiek zatkli bývalého policajného agenta

Ivan Mego

HORÚCA SPRÁVA: ČLEN MAFIÁNSKEHO GANGU ZADRŽANÝ: Patrika Šnajdra chytili v Juhoafrickej republike

Ivan Mego

Polícia prosí o pomoc: Poznáte sexuálneho násilníka?

Ivan Mego

POLÍCIA PROSÍ O POMOC: Poznáte toto auto?

Ivan Mego

PRAVÁ RUKA BOSSA: Jeden z najhľadanejších mužov bol na úteku 9 rokov

Ivan Mego

LOVCI LEBIEK V AKCII! Slovák sa vydával za mŕtveho, chytili ho v Mexiku

Ivan Mego

VIDEO Podpaľač v Bratislave predviedol absolútnu chladnokrvnosť

Ivan Mego

Obrovská pátracia akcia v Poľsku! Muž spáchal samovraždu, päťročný chlapček je nezvestný

Ivan Mego

Krajský súd v Prešove rozhodol o prepustení Mikuláša Varehu

Ivan Mego

Policajti 2,5-ročného Vratka vypátrali

Ivan Mego

POZNÁTE MASKOVANÉHO MUŽA?: Polícia prosí o pomoc

Ivan Mego

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Potvrdiť Čítať ďalej