NASTOPE.SK
Image default

7 ROKOV A 2 MESIACE: Prokurátor reaguje na dohodu s účastníkom vraždy Ernesta Valka

Vražda advokáta Ernesta Valka bola jednou z najväčších káuz, ktorá mátala Slovensko od októbra 2010. V súvislosti s jeho násilnou smrťou sa šírili rôzne teórie o tom, kto mohol mať motív na likvidácii tohto rešpektovaného muža. Dá sa povedať, že policajti ju objasnili úplnou náhodu. Jaroslav Klinka, ktorý sa na lúpeži pri vražde podieľal, sa s prokurátorom dohodol na treste vo výške 7 rokov a 2 mesiace. Táto informácia mnohých Slovákov doslova rozhnevala.
Jaroslav Klinka Vražda Valko
Jaroslav Klinka: Muž, ktorý bol pri vražde Ernesta Valaka sa domohol na výške trestu
Foto: TV Markíza

Informácia o výške trestu pre muža, ktorý spolu s komplicom vošiel do domu Ernesta Valka a odchádzal z neho až keď ležal v kaluži krvi, vyvolal vášne. Ľudia na sociálnych sieťach sú nahnevaní. Výška trestu sa im zdá smiešna. „7 rokov za vraždu…wau“, „No to sme dopadli keď kriminálnik si môže vybrať trest“ – podobné odkazy sa šírili internetom ako blesk. „Podľa mňa tento trest, vzhľadom na to, ako obvinený napomohol pri objasnení vraždy doktora Valka, je dostatočný. Ja som si vedomý, že sa to nemusí takto každému zdať, tá diskusia je legitímna, samozrejme. Len by som chcel upozorniť na tú skutočnosť, že obvinený je právoplatne v súčasnosti odsúdený za lúpež v treťom odseku a my ho aktuálne stíhame za lúpež v druhom odseku, teda za podstatne miernejší trestný čin. Čiže sa mu iba navyšuje pôvodný trest,“ reagoval na verejnú diskusiu o výške trestu pre muža, ktorý vošiel do domu Ernesta Valka spolu s komplicom v deň jeho vraždy, aby lúpil, prokurátor Jozef Kandera.

HORÚCA SPRÁVA! Muž, ktorý bol pri vražde Ernesta Valka sa dohodol na treste

Túto dohodu ešte musí schváliť súd. Po odpykaní dvoch tretín trestu, teda zhruba po štyroch rokoch a štyroch mesiacoch strávených za mrežami môže Klinka požiadať o predčasné prepustenie. V októbri 2021 by tento muž mohol vykráčať spoza mreží na slobodu.

Spolupráca pre granát

Klinka sa do povedomia verejnosti dostal v máji 2017. So zbraňou v ruke prepadol vtedy banku v Kremnici. Pri úteku ho však postrelili. Tento moment sa stal kľúčový pre objasnenie vraždy Ernesta Valka. Bolo to šesť a pol roka po vražde prominentného advokáta. Po zadržaní na ulici v Kremnici našli policajti u Klinku samopal Škorpión, gumenú masku a granát. Práve granát mal byť podľa Klinkovho advokáta Daniela Lipšica dôvodom na spoluprácu s políciou.

Rekonštrukcia vraždy Ernest Valko
Rekonštrukcia vraždy Ernesta Valka: Do domu advokáta priviezli mužov, ktorí boli pri jeho smrti.
Foto: Ivan Mego

„On sa rozhodol na základe toho, že bola urobená expertíza granátu, ktorý mal pri sebe pri lúpeži v Kremnici. Táto expertíza preukázala, že bolo manipulované s poistkou granátu. Inými slovami, že pokiaľ by granát použil, vybuchol by mu v rukách a jeho by usmrtil. Keďže vedel od koho ten granát mal, tak nadobudol obavu, že jeho komplic, obvinený Radič sa ho snaží ako nepohodlného svedka zbaviť,“ opísal dôvody spolupráce Jaroslava Klinku s políciou pri objasnení vraždy Ernesta Valka. Za spoluprácu si dohodol zníženie trestu. Lúpež v  banke v Kremnici ho v dohodovacom konaní vyšla na 6 rokov a osem mesiacov. Za lúpež v dome  Ernesta Valka, mu k tomuto trestu po včerajšej dohode s prokurátorom pripočítali šesť mesiacov. Z vraždy advokáta na základe Klinkovho svedectva obvinili Jozefa Radiča, ktorý s ním Valka v dome v Limbachu prepadol.

Vražda komplica

Jaroslav Klinka mal pri lúpeži v Kremnici maskáče, gumenú masku a zelený klobúk. Bol oblečený a maskovaný ako lupiči, ktorí svojho času prepadávali banky v maskách Arnolda Schwarzeneggera a Václava Klausa. V tejto súvislosti policajti obvinili Klinkovho komplica z lúpeže u Ernesta Valka, Jozefa Radiča a hľadali aj ďalšieho muža Antona Hupku.

zavraždený Anton Hupka
Anton Hupka: Policajti jeho pozostatky vykopali z ilegálneho hrobu neďaleko Pezinka.
Foto: Polícia

Práve títo muži sa mali pod maskami skrývať. Tretím komplicom mal byť práve Klinka, toho však policajti z prepadov bánk neobvinili. Klinka policajtom ukázal ilegálny hrob zavraždeného Antona Hupku, ktorý sa mal na lúpežiach podieľať. Vykopali ho neďaleko Pezinka. Z vraždy Hupku je obvinený Jozef Radič, ktorý mal strieľať na Ernesta Valka.

zavraždený Anton Hupka
Ilegálny hrob: Policajti neďaleko Pezinka vykopali pozostatky zavraždeného Antona Hupku.
Foto: Polícia
Pokus vraždy piťovca

Muž, ktorý je dnes určite spokojný s výškou trestu za lúpež u Ernesta Valka sa však spoza mreží nemusí dostať tak skoro, ako možno očakáva. V roku 2006 mal totiž Jaroslav Klinka konflikt v Chorvátskom Grobe. Postavil sa zoči voči obávanému gangu piťovcov. Po hádke nastala streľba. Jaroslav Klinka je dnes obvinený z pokusu o vraždu jedného z nich.

Zločinecká skupina takzvaný piťovci
Piťovci: Bossa piťovcov odsúdili za to, že poveril podriadených členov skupiny, aby nechali vybuchnúť dom a zapáliť autá sýkorovca Róberta Trajkova prezývaného Netvor.
Lúpež ako u Valka

Jaroslava Klinku obvinili aj z lúpeže v dome zlatníka v Limbachu. Páchatelia do okien domu, ktorý stojí len pár metrov od Valkovho, navŕtali diery a vpustili zapáchajúcu látku. Keď majiteľ vetral, vtrhli dnu dvaja muži. Manželov zviazali a dobili. Lúpež sa stala len pár mesiacov pred lúpežou, pri ktorej zomrel Ernest Valko. Klinka vinu odmieta.

Ak sa policajtom podarí preukázať, že Klinka lúpil v dome zlatníka a strieľal na jedného z piťovcov, na slobodu sa tak skoro nedostane.

Súvisiace články

MAFIÁN ČISTIČ V AKCII: Takmer zastrelil Reichelovho 13-mesačného synovca

Ivan Mego

MIMORIADNE PÁTRANIE: Únos a vražda českej podnikateľky

Ivan Mego

POLICAJTI MAJÚ PROBLÉM! Obvinený z vraždy: “Jána Kuciaka som strelil do hlavy!”

Ivan Mego

EXKLUZÍVNE: Otec strelca z diskotéky v Horovciach prehovoril!

Ivan Mego

KRVAVÁ DRÁMA V HOROVCIACH: Bol motívom vražednej streľby podpálený bunker?

Ivan Mego

DVAJA MŔTVI PO STREĽBE V DUBNICI NAD VÁHOM!

Ivan Mego

STRELEC Z DISKOTÉKY ide do väzby! Policajtom ukázal, kde sa zbavil vražednej zbrane

Ivan Mego

EXKLUZÍVNE VIDEO: Takto policajti naháňali bývalého trestanca Jakubíka

Ivan Mego

SUDCA ROZHODOL: Judita obvinená z vraždy 16-ročného Tomáša putuje do väzby!

Ivan Mego

TAJOMSTVO POLICAJNEJ ČIAPKY: Rozpútalo vojnu v podsvetí

Ivan Mego

PRÁVE SA DEJE! Ulicu vo Veľkej Mači obsadili kukláči

Ivan Mego

IDENTITA ÚNOSCU ČESKEJ PODNIKATEĽKY ODHALENÁ

Ivan Mego

NA STOPE MAFIÁNSKEJ VRAŽDY: Obávaní piťovci v akcii

Ivan Mego

ROZHOVOR: Boss Mikuláš Černák prehovoril: Poznám meno objednávateľa vraždy Petra Steinhübela – stála 3 milióny

Ivan Mego

EXKLUZÍVNE: KOPALI MAFIÁNSKE HROBY! V okolí malebnej dedinky hľadajú desiatky povraždených ľudí

Ivan Mego

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Potvrdiť Čítať ďalej