NASTOPE.SK
Image default

ZAČNE MAFIÁNSKY PROCES BLAMÁŽOU?! Gang adamčovcov sa po rokoch vracia pred súd

Na Okresný súd v Bratislava I. sa po trojročnej prestávke vracia aj na slovenské pomery nevídaná megakauza. Ide o vraždu ženy a dieťaťa v Moste pri Bratislave, ktorá otriasla Slovenskom v decembri 2004. Portál NASTOPE.SK dáva do pozornosti, že vo štvrtok sa pred senát súdu postaví obávaný gang adamčovcov. To ale nie je všetko. Slovensko s pravdepodobnosťou rovnajúcou sa istote, zažije ďalšiu súdnu blamáž.

Pred takmer pätnástimi rokmi, zavraždili v Moste pri Bratislave tridsaťročnú Henrietu a desaťročného Riška. Komando ozbrojených mužov rozstrieľalo dvojicu samopalmi. Vyšetrovaním sa zistilo, že za vražednou streľbou má byť zločinecká skupina z východného Slovenska na čele s Branislavom Adamčom. Dva roky po vražde, v roku 2006, gang zemplínskeho bossa zadržali a posadili do väzby. V roku 2009 podal prokurátor obžalobu na Branislava Adamča, Jozefa Balogha, Nikolu Pajdiča a Karola Mella. Odvety je celá kauza akoby prekliata.

adamčovci vražda Riško
Zavraždený Riško: Mal len 10 rokov
Pred troma rokmi

Posledné pojednávanie s adamčovcami na Okresnom súde Bratislava I., bolo ešte začiatkom júna 2016. Výsluch muža, považovaného za bossa zločineckého gangu Branislava Adamča, trval viac ako šesť hodín. Odvety sa celý proces zasekol na mŕtvom bode. Od posledného pojednávania ubehli začiatkom júna tri roky. Dôvodom trojročnej „pauzy“ bol odchod predsedu senátu Jána Jamricha do dôchodku.

Preložený termín

Sudca Jamrich odišiel na zaslúžený odpočinok v decembri 2017. Prípad po ňom pridelili inému sudcovi. Dnes je ním Roland Kemény. Pojednávanie po dlhom čase vytýčil na 22. mája 2019, no ani tento termín neznamenal opätovné odštartovanie súdneho procesu. „Dňa 26. 04. 2019 bola doručená žiadosť obhajcu o preloženie termínu pojednávania z dôvodu kolízie s termínom pojednávania na Okresnom súde Košice I. Z tohto dôvodu bol zrušený pôvodne vytýčený termín a bol určený nový termín na 20. 06. 2019 o 9.30 hodine,” povedal pre NASTOPE.SK hovorca bratislavského súdu Pavol Adamčiak.

Muž obvinený z VRAŽDY MAFIÁNSKEHO BOSSA zatúžil po slobode

Podľa týchto informácií sa vo štvrtok ráno, v priestoroch Ústavu pre výkon väzby Justičného paláca v Bratislave za prísnych bezpečnostných opatrení postavia pred nový senát obávaní adamčovci. Chvíľa, na ktorú sa čakalo viac ako tri roky, zrejme nepoteší traumatizovaných pozostalých, ani svedkov médiami sledovanej kauzy.

Celý proces nanovo

S pravdepodobnosťou rovnajúcou sa istote, totiž začne po rokoch, celý proces úplne od začiatku. Keď totiž obžalovaní nebudú súhlasiť s novým zložením senátu, bude sa musieť vykonať doterajšie dokazovanie odznova. To v praxi znamená, že budú musieť nanovo vypočuť desiatky svedkov a to môže trvať roky. „My dvaja sme už dohodnutí, ale necháme si to na pojednávanie, takže sa nebudem vyjadrovať,“ reagoval advokát Karola Mella Peter Schmidl na otázku NASTOPE.SK, či budú žiadať, aby sa celé dokazovanie vrátilo na začiatok. Karol Mello žije roky v karibskom raji na Belize, kam ušiel v roku 2010. Je na neho vydaný medzinárodný zatykač.

Karol Mello vražda
Karo Mello: Je na úteku, žije v Belize
Foto: Polícia
Čo sa stalo ?

Pred súdom vypovedal o vražde jeden z členov gangu. Jeho meno je Peter Tirpák. K účasti na vražde ženy a dieťaťa sa priznal a popísal vražedné krviprelievanie. Písal sa december 2004. Adamčo ho podľa jeho slov zavolal deň pred vraždou, aby za ním prišiel do Veľkých Kapušian. Tam sa dohodli, že s Nikolom Pajdičom a Jozefom Baloghom pôjdu na „robotu“. Večer sa všetci zišli a vyrazili na cestu do Nitry. Tam totiž mali zabezpečený byt, v ktorom prespia. Po ceste sa ešte zastavili v jednej dedine po tašku so zbraňami. V byte, v ktorom sa ubytovali, už  mali pripravené veci na čistenie zbraní aj náboje. V deň vraždy sa podľa slov svedka Tirpáka obliekli do čierneho a na hlavy si dali zrolované kukly.

Branislav Adamčo vražda adamčovci
Branislav Adamčo: Podľa svedka práve on strieľal na auto s dieťaťom a ženou
Foto: Archív

Potom už vyrazili smerom na Bratislavu. Nejaký čas vraj nevedeli nájsť miesto, kde sa ich potenciálna obeť nachádza. Ich obeťou mal byť expolicajt Juraj Gála. Keď zazreli na ceste jeho auto, začal podľa výpovede svedka Adamčo kričať, aby si stiahli kukly a vyrazili za ním. Nasledovala streľba, auto vrazilo do plota. Svedok opísal aj detaily popravy. Adamčo po  náraze auta, podľa výpovede vybehol smerom k nemu a strieľal. Dokonca si vraj vypýtal ďalší samopal. Po vražde nasadli do auta a za dedinou auto z vražednej akcie zapálili. Peter Tirpák ďalej povedal, že on s Nikolom Pajdičom nechceli v nitrianskom byte zostať, od Adamča dostali osemtisíc korún a odišli taxíkmi na východ. Svedok usvedčoval aj Karola Mella. Ten sa vraj po vražde pýtal, či ešte treba chlapcom niečo zaplatiť a či sú spoľahliví. Pre túto svedeckú výpoveď je Mello obžalovaný z objednávky vraždy Henriety a Riška.

Gang adamčovcov

Branislav Adamčo si dnes odpykáva doživotie. Podľa súdu páchala skupina okolo neho trestnú činnosť v rokoch 2003 až 2006. Stíhali ich za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, vraždy, vyberanie výpalného, zapálenie dvoch erotických salónov, uloženie nefunkčného nástražného výbušného systému, ktoré malo slúžiť na skompromitovanie policajta, ako aj nedovolené ozbrojovanie a ďalšie činy.

TAJOMSTVO POLICAJNEJ ČIAPKY: Rozpútalo vojnu v podsvetí

Dve vraždy

Skupina okolo Branislava Adamča najskôr uniesla v máji 2004 Arpáda Nistora zo záložne vo Veľkých Kapušanoch. Spútaného a zabaleného do plachty ho previezli do družstva v Stretave. Branislav Adamčo ho mal zaškrtiť ťažným lanom. Keď bol mŕtvy, vyzliekli ho a hodili do vykopanej jamy.

Druhá vražda, ktorá vyniesla Adamčovi doživotie, bola poprava Mariána Karcela. Ten bol svedkom v prípade bossa podsvetia Mikuláša Černáka.

Členovia gangu si už dnes odpykávajú dlhoročné tresty – Jozef Balog 21 rokov, Nikola Pajdič 20 rokov, Štefan Sinička 15,5 roka, Marcel Palšák a Rastislav Bán zhodne po 11,5 roka, Martin Tóth 9 rokov a Henry Hudák 6 rokov. Branislav Adamčo vinu vždy popieral a inak tomu nie je ani v prípade vraždy ženy a dieťaťa v Moste pri Bratislave. Na verdikt v tomto procese si zrejme počkáme ešte zopár rokov.

 

Súvisiace články

16-ročná Judita je pred súdom: Na krku má vraždu spolužiaka

Ivan Mego

EXKLUZÍVNE VIDEO: Takto policajti naháňali bývalého trestanca Jakubíka

Ivan Mego

DROGOVÁ MAFIA V SEREDI: Zadržali trénera boxu

Ivan Mego

HORÚCO V JUSTIČNOM PALÁCI: Pre vraždu bossa vypočujú exriaditeľa SIS aj bossa mafie

Ivan Mego

NEVINNÍ! Z obžaloby v kauze POZEMKOVEJ MAFIE zostal pamflet nezmyslov

Ivan Mego

ZA MREŽAMI AŽ DO JESENE: Obvinení z vraždy novinára zostávajú vo väzbe

Ivan Mego

EXKLUZÍVNE: Člen medzinárodného drogového kartelu je na Slovensku!

Ivan Mego

MIMORIADNE PÁTRANIE: Únos a vražda českej podnikateľky

Ivan Mego

Ďalšie obvinenie pre Mariána Kočnera a Tomáša Szaboa

Ivan Mego

TOTO JE VRAŽEDNÁ ZBRAŇ Z LIKVIDÁCIE PODNIKATEĽA: Obvinili mediálne známu dvojicu

Ivan Mego

ŠOK! Polícia obvinila z vraždy 16-ročného Tomáša kamarátku Juditu

Ivan Mego

Mafiánsky gang na Najvyššom súde: Krvilační sátorovci si vypočujú definitívny verdikt

Ivan Mego

Za vraždu Ernesta Valka budú súdiť odsúdeného bankového lupiča

Ivan Mego

Alenu Zsuzsovú ženú pred súd pre ďalšiu vraždu

Ivan Mego

LOVCI LEBIEK V AKCII! V putách skončil muž odsúdený pre vraždu

Ivan Mego

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Potvrdiť Čítať ďalej