NASTOPE.SK
Image default

Vražda bossa Petera Steinhübela je premlčaná!

Stačil jediný výstrel z ostreľovacej pušky a muž, ktorý prežil päť atentátov, navždy dodýchal. Strela dum-dum prešla Petrovi Steinhübelovi chrbtom a z brucha mu urobila kráter. Vražda kontroverzného podnikateľa otriasla Slovenskom presne pred dvadsiatimi rokmi. Dnešným dňom sa táto kauza zapíše do histórie, ako neobjasnená.

Dum-dum je strela, ktorá je upravená tak, aby pri priechode cieľom trhala všetko čo jej príde do cesty. Práve dum-dum nedala mužovi s prezývkou Žaluď žiadnu šancu na prežitie. Písala sa noc zo 4. na 5. augusta 1999. Peter Steinhübel dodýchal v ružinovskej nemocnici.

Peter Steinhübel: Za prevod Tatravgónky zaplatil podsvetiu 20 miliónov korún. Zavraždili ho v roku 1999.
Foto: TV Markíza

Premlčaná vražda

Vražedný akt sa odohral na dvore Bratislavských mraziarni, keď kontroverzný podnikateľ presadal z jedného auta do druhého. Kto bol pre Žaluďa tým osudným ostreľovačom a kto si jeho vraždu objednal,sa polícii ani za dve desaťročia nepodarilo zistiť. “V súčasnej dobe je predmetné trestné stíhanie prerušené podľa § 228 ods. 1, Trestného poriadku. V uvedenej veci nebolo doposiaľ vznesené obvinenie konkrétnej osobe,” informovala minulý týždeň NASTOPE.SK hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová. No a dnešným dňom – 5. augusta 2019 je prípad vraždy navždy premlčaný. Podľa právnikov však je možnosť páchateľa ešte stíhať. No muselo by ísť o človeka, ktorý bol po vražde bossa odsúdený za iný trestný čin. Premlčacia doba Steinhübelovej vraždy sa v takomto prípade počíta od dňa spáchania iného trestného činu. Skutok je teda premlčaný iba voči páchateľovi, ktorý sa už po vražde nedopustil žiadneho iného trestného činu.

Slabosť na tínedžerky

Peter Steinhübel bol začiatkom deväťdesiatych rokov vekslák. Prvé väčšie peniaze zarobil na obchode so striebrom. Malo ísť o milióny korún, ktoré potom investoval do nehnuteľností v Holandských dražbách. Neskôr sa stal majiteľom Bratislavských mraziarní a prsty mal aj v súkromnej televízii VTV, či súťažiach krásy. Steinhübel, ktorý sa po Bratislave vyvážal na červenom Ferrari, mal slabosť na mladé dievčatá, alebo skôr tínedžerky. V jednom prípade ho dokonca obvinili zo sexuálneho zneužívania maloletej. Kľúčovým dôkazom mal byť denník dievčaťa. Ako sa asi dalo predpokladať, z prípadu nakoniec nič nebolo. Dievča sa stalo terčom nepríjemných útokov a sledovania. Len o niečo neskôr zomrela pri autonehode.

Mikuláš Černák a Miloš Kaštan
Miloš Kaštan po boku bossa Mikuláša Černáka: Aktuálne si odpykáva štrnásťročný trest za dve mafiánske vraždy na oddelení s minimálny stupňom stráženia a voľným pohybom.

Päť pokusov o vraždu

Steinhübela roky spájali s podsvetím, no on to odmietal so slovami, že je len podnikateľ, ktorý nechce platiť výpalné. Vysvetľoval tým fakt, že na neho bolo spáchaných päť pokusov o vraždu. Prvý vražedný útok na Žaluďa sa odohral v roku 1993, keď ho pred rodičovským domom v Petržalke zasiahlo päť striel kalibru 9 milimetrov. Všetky skončili v hrudníku. Peter Steinhübel streľbu prežil. O rok neskôr explodovala pod jeho autom nálož, ktorá explodovala predčasne. Žaluď obišiel so zranenou rukou a jeho ochrankár mal tiež iba ľahké zrania. K útoku sa po rokoch priznal Mikuláš Černák a Miloš Kaštan. Vyšetrovanie tohto prípadu policajti ukončili len pred niečo vyše mesiacom návrhom na dohodu o vine a treste. Potom na Steinhübela strieľali ešte trikrát. Všetky pokusy prežil.

Vladimír Bachleda vražda Černák
Vladimír Bachleda: Prednosta Okresného úradu v Poprade bol jedným z mála obetí mafie nemali nič s podsvetím.
Foto: Archív

Vražda za 20 miliónov

Tri roky po neúspešnom výbuchu Žaluďovho auta sa cesty Mikuláša Černáka a Petra Steinhübela opäť skrížili. Žaluď si totiž v roku 1997 objednal únos a vraždu väčšinového majiteľa Tatravagónky Poprad Vladimíra Bachledu. Černákovci a Sýkorovci mali prinúť Bachledu, aby podpísal prepis väčšinového podielu oceliarskeho gigantu na Steinhübela a potom sa ho mali zbaviť. Za túto službu Žaluď zaplatili 20 miliónov korún. Napriek tomu, že sa na únose a vražde zúčastnili asi tri desiatky mužov od černákovcov aj sýkorovcov, obvinený z vraždy Bachledu je dnes len Mikuláš Černák.

Ilegálny hrob Bachleda Černák
Ilegálny hrob: Vladimíra Bachledu pochovali zastrelili a pochovali v lese na Táloch.
Foto: Ivan Mego

Vypočúvali aj bossa Žembu

Krvavý biznis Steinhübelovi vyšiel. Dlho si však pocit veľkopodnikateľa neužil. O dva roky neskôr ho zastrelili. Jeho smrť sa najčastejšie spájala práve s Tatravagónkou. Tú po smrti Steinhübela ovládol iný muž spájaný s podsvetím.

Ondrej Žemba s Ivanom Megom: Reportér NASTOPE.SK sa s Onderjom Žembom stretol na ostrove Brač

Dnes už nebohý Ondrej Žemba považovaný, za bossa Popradu, bol v tejto súvislosti aj niekoľko krát vypočúvaný na polícii. V rozhovore s reportérom, ktorý ho navštívil na ostrove Brač sa Žemba nechal počuť, že bol so Žaluďom kamarát a s podsvetím vraj nemal nič spoločné.

Ondrej Žemba, Mikuláš Černák
Ondrej Žemba a Mikuláš Černák

UKONČILI VYŠETROVANIE! Vraždu politika HZDS si odpyká len MIKULÁŠ ČERNÁK

Pušku našli, vraha nie

Puška Sauer, ktorou bol Žaluď zastrelený, je dodnes v kriminalistickom archíve. Policajti zistili, že patrila istému Nemcovi, ktorý bol u nás na poľovačke. Puška mu zmizla aj s autom v bratislavskej Petržalke. Terénne Mitsubishi Pajero mu neskôr za nejaký „poplatok“ vrátili. Puška však súčasťou vráteného auta nebola.

Petra Steinhübela pochovali na petržalskom cintoríne. Na druhý svet ho prišli odprevadiť holohlaví muži vari z celého Slovenska. Meno vraha už zrejme zostane navždy iba na úrovni dohadov.

Súvisiace články

OZNAČOVALI HO ZA MAFIÁNSKEHO BOSSA: Ondrej Žemba († 64) zomrel na infarkt

Ivan Mego

VÝSLUCH NA NAKA: Muži obvinení z vraždy Kuciaka sú opäť pred vyšetrovateľom

Ivan Mego

Na NAKA eskortovali Alenu Zsuzsovú obvinenú z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

Ivan Mego

AKTUÁLNE: Vražda na východe Slovenska!

Ivan Mego

VÝZVA: Policajti stále hľadajú vražednú zbraň!

Ivan Mego

MAFIÁNSKY BOSS smeruje na slobodu! Obávaný Borža je vraj vážne chorý

Ivan Mego

HORÚCA AKTUALITA V Rakúsku zadržali jedného z najhľadanejších zločincov Slovenska

Ivan Mego

ZAČNE MAFIÁNSKY PROCES BLAMÁŽOU?! Gang adamčovcov sa po rokoch vracia pred súd

Ivan Mego

STREĽBA NA DISKOTÉKE má už DVE OBETE!

Ivan Mego

VRAŽDA! Dobili muža a hodili do šachty

Ivan Mego

EXKLUZÍVNE: Sudca sa obáva Juditinej reakcie pri konfrontácii so spolužiakmi

Ivan Mego

KAROL MELLO DAL Z BELIZE TRESTNÉ OZNÁMENIE: Policajná inšpekcia už začala konať

Ivan Mego

Hádka bratov sa skončila vraždou

Ivan Mego

Zabijaci mafie pred súdom!

Ivan Mego

EXKLUZÍVNE: Člen medzinárodného drogového kartelu je na Slovensku!

Ivan Mego

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Potvrdiť Čítať ďalej