Stačil jediný výstrel z ostreľovacej pušky a muž, ktorý prežil päť atentátov, navždy dodýchal. Strela dum-dum prešla Petrovi Steinhübelovi chrbtom a z brucha mu urobila kráter. Vražda kontroverzného podnikateľa otriasla Slovenskom presne pred dvadsiatimi rokmi. Dnešným dňom sa táto kauza zapíše do histórie, ako neobjasnená.
Dum-dum je strela, ktorá je upravená tak, aby pri priechode cieľom trhala všetko čo jej príde do cesty. Práve dum-dum nedala mužovi s prezývkou Žaluď žiadnu šancu na prežitie. Písala sa noc zo 4. na 5. augusta 1999. Peter Steinhübel dodýchal v ružinovskej nemocnici.

Foto: TV Markíza
Premlčaná vražda
Vražedný akt sa odohral na dvore Bratislavských mraziarni, keď kontroverzný podnikateľ presadal z jedného auta do druhého. Kto bol pre Žaluďa tým osudným ostreľovačom a kto si jeho vraždu objednal,sa polícii ani za dve desaťročia nepodarilo zistiť. “V súčasnej dobe je predmetné trestné stíhanie prerušené podľa § 228 ods. 1, Trestného poriadku. V uvedenej veci nebolo doposiaľ vznesené obvinenie konkrétnej osobe,” informovala minulý týždeň NASTOPE.SK hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová. No a dnešným dňom – 5. augusta 2019 je prípad vraždy navždy premlčaný. Podľa právnikov však je možnosť páchateľa ešte stíhať. No muselo by ísť o človeka, ktorý bol po vražde bossa odsúdený za iný trestný čin. Premlčacia doba Steinhübelovej vraždy sa v takomto prípade počíta od dňa spáchania iného trestného činu. Skutok je teda premlčaný iba voči páchateľovi, ktorý sa už po vražde nedopustil žiadneho iného trestného činu.
Slabosť na tínedžerky
Peter Steinhübel bol začiatkom deväťdesiatych rokov vekslák. Prvé väčšie peniaze zarobil na obchode so striebrom. Malo ísť o milióny korún, ktoré potom investoval do nehnuteľností v Holandských dražbách. Neskôr sa stal majiteľom Bratislavských mraziarní a prsty mal aj v súkromnej televízii VTV, či súťažiach krásy. Steinhübel, ktorý sa po Bratislave vyvážal na červenom Ferrari, mal slabosť na mladé dievčatá, alebo skôr tínedžerky. V jednom prípade ho dokonca obvinili zo sexuálneho zneužívania maloletej. Kľúčovým dôkazom mal byť denník dievčaťa. Ako sa asi dalo predpokladať, z prípadu nakoniec nič nebolo. Dievča sa stalo terčom nepríjemných útokov a sledovania. Len o niečo neskôr zomrela pri autonehode.

Päť pokusov o vraždu
Steinhübela roky spájali s podsvetím, no on to odmietal so slovami, že je len podnikateľ, ktorý nechce platiť výpalné. Vysvetľoval tým fakt, že na neho bolo spáchaných päť pokusov o vraždu. Prvý vražedný útok na Žaluďa sa odohral v roku 1993, keď ho pred rodičovským domom v Petržalke zasiahlo päť striel kalibru 9 milimetrov. Všetky skončili v hrudníku. Peter Steinhübel streľbu prežil. O rok neskôr explodovala pod jeho autom nálož, ktorá explodovala predčasne. Žaluď obišiel so zranenou rukou a jeho ochrankár mal tiež iba ľahké zrania. K útoku sa po rokoch priznal Mikuláš Černák a Miloš Kaštan. Vyšetrovanie tohto prípadu policajti ukončili len pred niečo vyše mesiacom návrhom na dohodu o vine a treste. Potom na Steinhübela strieľali ešte trikrát. Všetky pokusy prežil.

Foto: Archív
Vražda za 20 miliónov
Tri roky po neúspešnom výbuchu Žaluďovho auta sa cesty Mikuláša Černáka a Petra Steinhübela opäť skrížili. Žaluď si totiž v roku 1997 objednal únos a vraždu väčšinového majiteľa Tatravagónky Poprad Vladimíra Bachledu. Černákovci a Sýkorovci mali prinúť Bachledu, aby podpísal prepis väčšinového podielu oceliarskeho gigantu na Steinhübela a potom sa ho mali zbaviť. Za túto službu Žaluď zaplatili 20 miliónov korún. Napriek tomu, že sa na únose a vražde zúčastnili asi tri desiatky mužov od černákovcov aj sýkorovcov, obvinený z vraždy Bachledu je dnes len Mikuláš Černák.

Foto: Ivan Mego
Vypočúvali aj bossa Žembu
Krvavý biznis Steinhübelovi vyšiel. Dlho si však pocit veľkopodnikateľa neužil. O dva roky neskôr ho zastrelili. Jeho smrť sa najčastejšie spájala práve s Tatravagónkou. Tú po smrti Steinhübela ovládol iný muž spájaný s podsvetím.

Dnes už nebohý Ondrej Žemba považovaný, za bossa Popradu, bol v tejto súvislosti aj niekoľko krát vypočúvaný na polícii. V rozhovore s reportérom, ktorý ho navštívil na ostrove Brač sa Žemba nechal počuť, že bol so Žaluďom kamarát a s podsvetím vraj nemal nič spoločné.

UKONČILI VYŠETROVANIE! Vraždu politika HZDS si odpyká len MIKULÁŠ ČERNÁK
Pušku našli, vraha nie
Puška Sauer, ktorou bol Žaluď zastrelený, je dodnes v kriminalistickom archíve. Policajti zistili, že patrila istému Nemcovi, ktorý bol u nás na poľovačke. Puška mu zmizla aj s autom v bratislavskej Petržalke. Terénne Mitsubishi Pajero mu neskôr za nejaký „poplatok“ vrátili. Puška však súčasťou vráteného auta nebola.
Petra Steinhübela pochovali na petržalskom cintoríne. Na druhý svet ho prišli odprevadiť holohlaví muži vari z celého Slovenska. Meno vraha už zrejme zostane navždy iba na úrovni dohadov.