NASTOPE.SK
Image default

EXKLUZÍVNE! MAFIÁNSKY BOSS PREHOVORIL: Róbert Bíly od piťovcov svedčil proti vlastným, teraz je na slobode

Riadil piešťanskú vetvu mafiánskeho gangu piťovcov. V podsvetí sa pohyboval viac ako dvadsať rokov. Na rováši mal lúpež aj vydieranie. Po zadržaní začal spolupracovať s políciou. Dnes je definitívne na slobode. Mafiánsky boss Róbert Bíly prehovoril pre NASTOPE.SK.
Boss Róbert Bily na slobode
Mafiánsky boss Róbert Bily je na slobode. Prehovoril pre NASTOPE.SK
Foto: Ivan Mego

Prvé kontakty s mafiou mal obávaný Róbert Bíly podľa vlastných slov, už začiatkom deväťdesiatych rokov. Patril k obávaným mužom slovenského podsvetia. So svojou partiou kontroloval územie v okolí Piešťan. Netají sa spoluprácou s dnes už nebohým bossom Miroslavom Sýkorom, mužom považovaným za bossa nitrianskeho podsvetia Ľubošom Ferusom, ani obávanými pápayovcami, či krvilačnými sátorovcami. Zo strachu pred dlhoročným väzením žil dva roky v Thajsku. Potom ako Bíleho, podľa vlastných slov, na Slovensko vylákal muž považovaný za starú gardu bossov podsvetia Ľuboš Ferus, skončil v putách.

Boss Róbert Bily na slobode
Mafiánsky boss Róbert Bily je na slobode. Prehovoril pre NASTOPE.SK
Foto: FB

Mafiánskeho bossa Róberta Bíleho zadržali policajti spolu s ďalšími členmi jeho gangu v júli 2013. Stal sa ústrednou postavou kauzy piešťanských piťovcov. Hrozil mu výnimočný trest. Podľa súdu riadil zločineckú skupinu, ktorá na jeho pokyn násilím a hrozbami vymáhala pohľadávky, nechal si tiež podpáliť firemné auto, aby mu bolo vyplatené poistné plnenie, podplácal policajta, aby sa nezaoberal prípadmi, v ktorých boli on a jeho ľudia podozriví.

Bíly okamžite po zadržaní začal spolupracovať s políciou. Figuroval ako svedok v niekoľkých desiatkach mafiánskych káuz. Bossovi piešťanského gangu sa spolupráca vyplatila. Z výnimočného trestu nakoniec nič nebolo. V roku 2015 schválil súd s Bílym dohodu o vine a treste. Za založenie zločineckej skupiny, vydieranie, lúpež, poškodzovanie cudzej veci, poisťovací podvod aj podplácanie dostal osem rokov väzenia v prvej nápravnovýchovnej skupine.

Boss Róbert Bily na slobode
Mafiánsky boss Róbert Bily je na slobode. Prehovoril pre NASTOPE.SK
Foto: FB

Dnes je mafiánsky boss Róbert Bíly definitívne na slobode. Začiatkom júla požiadal o podmienečné prepustenie a 8. júla 2019 piešťanského bossa, po šiestich rokoch strávených za mrežami, predčasne prepustili. Stále je však dôležitým policajným svedkom napríklad v kauzách takáčovcov, ale aj desaťnásobnej vraždy pápyovcov v Dunajskej Strede a mnohých ďalších. Čo dnes robí a ako sa bude živiť obávaný muž podsvetia po prepustení na slobodu? Na tieto, ale aj iné otázky Róbert Bíly odpovedal reportérovi NASTOPE.SK Ivanovi Megovi.

Kedy ste mali prvý kontakt so slovenským podsvetím?

Na prelome 1995 som začal spolupracovať s Mirom Sýkorom.

Podieľali ste sa, alebo ste boli účastníkom pri nejakej vražde?

Pri vraždách som konkrétne nebol, ale mám veľa informácii o vraždách a inej násilnej trestnej činnosti.

Istý čas ste sa ukrývali v zahraničí. Kde ste boli a za akých okolností ste odišli?

Pár dní po zadržaní Piťa a ďalších ľudí v roku 2011 som tu ešte bol. Bol som rád, že sa ma to vtedy hneď netýkalo, ale potom som zobral rozum do hrsti a radšej som odcestoval. Keď som odcestoval bolo to legálne, vtedy na mňa ešte nebol zatykač. Ja som aj chodil hore dole medzi Thajskom a Europou. Bol som päť mesiacov tam a mesiac tu a tak som chodil hore dole. Na mňa nebol zatykač. Mňa až potom 2.7.2013 vybrali a všetkých sedemnástich nás zadržali v jeden deň.

Boss Róbert Bily na slobode
Mafiánsky boss Róbert Bily je na slobode. Prehovoril pre NASTOPE.SK
Foto: FB
Čo ste v Thajsku robili?

Celé to stálo veľa peňazí. V Thajsku som si spravil firmu a tam som aj podnikal. Mal som požičovňu motoriek, kaviareň, bordel a tak… Ja som bol na ostrove Koh Samui, tam kde má Boris Kollár vily.

Boli tam na úteku aj ďalší Slováci?

Bol som tam dva roky. Veľa ľudí som tam stretol zo Slovenska, tam sa chodilo schovávať. Bol som tam aj so svojou pravou rukou, ale bolo tam veľa ľudí, čo sú v pátraní. Boli to chalani z Juhu Slovenska, takí skôr pre ekonomickú trestná činnosť.

Hovoríte, že ste žili zo strachu pred zadržaním v Thajsku a chodili ste aj na Slovensko. Ako je možné, že Vás zadržali? Prezradil Vás niekto?

Ferus mi stále vyvolával, “vráť sa späť miláčik všetko je už vybavené, poďme zarábať peniaze”. Tak som sa nechal prehovoriť a prišiel som naspäť. Bol som na Slovensku od piatka alebo od soboty a hneď z pondelka na utorok ma zobrali. Neviem to isto, ale myslím, že mal v tom Ferus prsty. To, že to nebolo hneď a trvalo to pár dní, to je taká štandardná práca polície. Kým nás ustálili a pripravili celú akciu, to nejaký čas trvá, takže si myslím, že nás rozpracovali hneď ako som prišiel na Slovensko.

Muž považovaný za mafiánskeho bossa starej gardy je na slobode!

Kedy ste sa rozhodli spolupracovať s políciou a prečo?

Hneď ako ma zadržali som vedel, že je to zlé, tak som sa rozhodol a urobil som hrubú čiaru. Som vedel, že to už nemá význam, proste som si povedal, že budem spolupracovať, priznám sa k všetkým mojim veciam a povedal som si, čo bude to bude a takto to dopadlo.

Čo ste cítili? Nebolo vám to nepríjemné voči kumpánom?

Skôr úľavu som cítil. A trvalo to strašne dlho, lebo toho bolo veľa. Veľmi dlhé výsluchy to boli.

Vo väzení ste to potom mali aké? Bolo to ťažšie?

Áno, bolo to ťažšie, aj keď som bol v jednotke a tí spoluodsúdení vás berú inak, šuškajú si pred vami a tak. Fyzicky nikto nič nespravil, ale skôr také psychicky ťažšie to bolo, že vás všetci berú tak, že ste zradca, spolupracovník polície, alebo tak…

Pokúsil sa vás niekto ovplyvňovať, alebo vytvárať na vás tlaky?

Boli nejaké pokusy cez rodinu, dostalo sa to ku mne, ale s tým musíte počítať. Najviac som sa obával o rodinu, lebo som poznal tých ľudí, proti ktorým vypovedám a tam musíte čakať to najhoršie, ale ja som nevedel tomu zabrániť a tak som sa spoliehal skôr na políciu, že mi rodinu postrážia. Ale istotu už nebudem mať nikdy, s tým strachom budem žiť už do konca života.

Odsedeli ste si šesť rokov, požiadali ste o predčasné prepustenie a vyplatilo sa. Prepustili vás o dva roky skôr a sťažnosť nepodal ani prokurátor. Pustili vás za odmenu, že spolupracujete s políciou?

Áno aj to, ale robil som všetko preto, aby som sa správal slušne, neurobil žiadnu chybu a verím, že dnes som zmenený. Dostal som druhú šancu a začína nový život.

MAFIÁNSKY BOSS JE NA SLOBODE! Súd prepustil šéfa piešťanských piťovcov

Ako sa vám zmenil život na slobode oproti minulosti?

Učím sa používať telefón a auto som začal šoférovať len pred pár týždňami. Musím byť opatrný, aby som nespravil nejakú chybu, nejaký priestupok, lebo som v podmienke, aby ma neotočili a nevrátili naspäť do väzenia. Ja budem musieť teraz žiť úplne čistý život, lebo mám probačný úradník vyhodnotí, že nežijem riadny usporiadaný život a vráti ma späť do väzenia. Pod takýmto dohľadom budem tri roky.

Čo musíte všetko dodržiavať?

Ja mám probačný aj ochranný dohľad, takže to je úplne to najprísnejšie. To znamená, že musíte všetko hlásiť. Nájsť si prácu, zamestnať sa, viesť riadny život. Musím uviesť každú lokalitu, kde sa budem zdržiavať. Čokoľvek zmeníte, musí o vás probačný vedieť.

Ako budete fungovať s ľuďmi, ktorí sú povedzme zo závadového prostredia? Čo spravíte, keď sa s nimi stretnete? Môžete sa s nimi zhovárať?

To myslím, že môžem, nie je to zakázané, ale určite to nebudem vyhľadávať, aby som si nevyrobil nejaký problém.

Čo budete teraz robiť? Aké máte plány?

Bol som na úrade práce zaevidovaný, čakal som na nejaké pracovné ponuky. Teraz robím vodiča v Prahe u kamaráta. Samozrejme som informoval probačného úradníka aj políciu a tak teraz žijem viac v Prahe. Keď sú nejaké úkony v súvislosti s prípadmi, kde figurujem ako svedok, tak dochádzam na Slovensko. Môžem aj podnikať, ale necítim sa zatiaľ na to, že by to bolo vhodné, možno časom, ale teraz určite nie. Ale keďže som mal prepadnutie majetku a ešte to nie je ukončené, takže teraz sa podnikať vôbec nebude dať.

Ako na vás reagujú ľudia na ulici?

Normálne, nemal som zatiaľ žiadne stretnutie s nejakými závadovými ľuďmi. Ale zatiaľ som nezažil nič negatívne.

Čo vás ešte čaká v súvislosti s políciou a vyšetrovaním?

Sú ešte veci, kde som svedok a tam budem musieť ďalej spolupracovať. Je to ešte asi päť káuz, v ktorých som svedok a sú medzi nimi bohužiaľ aj vraždy, ale preto že je to živé vyšetrovanie, tak by som sa k tomu nerád vyjadroval. Je to napríklad desaťnásobná vražda pápayovcov v Dunajskej strede.

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Potvrdiť Čítať ďalej