NASTOPE.SK

Pri Nitre sa zrútila vojenská stíhačka! Pilot sa katapultoval

Vojenská stíhačka sa zrútila pri štandardnom cvičnom lete dvoch lietadiel Mig-29. Lietadlo spadlo do poľa pri obci Nové Sady, pilot sa stihol katapultovať. Dopadol v priestore obce Podhorany, odkiaľ si aj s pomocou miestneho občana privolal sanitku. Druhá stíhačka bezpečne pristála na letisku Sliač.
Nehoda stíhačky pri Nitre
Nehoda stíhačky: Stíhacie lietadlo havarovalo približne o 21.30 hodine v časti obce Nové Sady – Ceroviny.
Foto: Polícia

Podľa predbežných informácií došlo pilotovi zrúteného lietadla palivo. Informovala o tom na sociálnej sieti polícia, ktorá však upozornila aj na to, že havária sa mohla stať aj v dôsledku poruchy. Lietadlo začalo po páde horieť, hasičom sa požiar podarilo lokalizovať po pár minútach. Pri udalosti zasahovalo 12 príslušníkov z Nitry. „Presné príčiny nehody budú predmetom vyšetrovania,“ informovali o nehode policajti.

Nehoda stíhačky pri Nitre
Nehoda stíhačky: Stíhacie lietadlo havarovalo približne o 21.30 hodine v časti obce Nové Sady – Ceroviny.
Foto: Polícia

„Nebudem špekulovať o príčine,  počkám si na závery. Vec vyšetruje Krajské riaditeľstvo policajného zboru v Nitre pod dozorom prokurátora,“ reagoval na prvotné informácie o príčine nehody minister obrany Peter Gajdoš.

Pilot je v nemocnici, mimo ohrozenia života

Pilot stíhačky sa stihol katapultovať, v súčasnosti sa nachádza v nitrianskej nemocnici a jeho stav je stabilizovaný. „Život a zdravie pilota sú v tejto situácii to najdôležitejšie, preto som hneď išiel sem priamo do nemocnice. O udalosti bola bezprostredne informovaná rodina a samozrejme som informoval aj troch najvyšších ústavných činiteľov. Chcem vysoko oceniť profesionalitu pilota, pretože len vďaka jeho adekvátnej reakcii, nebolo ohrozené civilné obyvateľstvo, pretože lietadlo spadlo do neobývanej časti,“ dodal Gajdoš.

Nehoda stíhačky pri Nitre
Nehoda stíhačky: Stíhacie lietadlo havarovalo približne o 21.30 hodine v časti obce Nové Sady – Ceroviny.
Foto: Polícia
Havarované lietadlo malo ostrú muníciu

Ministerstvo obrany informvalo, že išlo o prvotriedne vycvičeného a skúseného pilota, ktorý má nalietaných približne 1200 letových hodín. V súčasnosti sú pozastavené všetky cvičné lety stíhacích lietadiel Mig-29. Ochrana vzdušného priestoru v zodpovednosti Slovenskej republiky je však zabezpečená v plnom rozsahu, povedal náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko. Minister Gajdoš potvrdil, že havarované lietadlo vzlietlo s ostrou muníciou, ktorá je pri každom lete, či už cvičnom alebo ostrom, podvesená na stíhačke. Podľa jeho slov civilnému obyvateľstvu nehrozí žiadne nebezpečenstvo, ktoré by si vyžadovalo prípadnú evakuáciu.

MiG-29

Bojové lietadlo MiG-29 4. generácie vyvinuli v 70. rokoch minulého storočia. Stíhačka má dva motory, takže jej prevádzka je na dnešnú dobu extrémne nákladná. Zároveň však takáto konštrukcia dáva pilotovi šancu pokračovať v lete aj s poruchou jedného motora. MiG-29 je vo výzbroji slovenskej armády od jej vzniku. V súčasnosti má armáda k dispozícii celkovo 12 lietadiel MiG-29. Stíhačky MiG nahradí 14 lietadiel F-16. V prvej fáze zaplatí štát za kúpu strojov, výcvik, muníciu a logistiku 1,59 miliardy eur.

Súvisiace články

Ožratý zabil dvoch nevinných ľudí: Vodič auta smrti poputuje do väzby!

Ivan Mego

NEHODA SANITKY! Zranilo sa 6 ľudí

Ivan Mego

AKTUALIZOVANÉ! Po tragickej zrážke hlásia štvrtú obeť

Ivan Mego

Vodič BMW skrížil cestu sanitke s bábätkom: Bola to Šmahelova dcéra Emka!

Ivan Mego

Hrozivá nehoda: Auto z dvoma deťmi spadlo z mosta

Ivan Mego

Na mol opitý vodič autobusu! Vrazil rovno do priekopy

Ivan Mego

HORÚCA SPRÁVA: Vážna nehoda autobusu v Žiline

Ivan Mego

FOTO: VRAZIL S AUTOM DO DOMU: Nafúkal viac ako dve promile

Ivan Mego

FOTOGRAFIE Z TRAGÉDIE HOVORIA ZA VŠETKO: Mladý pár pri náraze katapultovalo z auta

Ivan Mego

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Potvrdiť Čítať ďalej