NASTOPE.SK
Image default

Zabijaci mafie pred súdom!

Mafiánsky boss sýkorovcov Róbert Lališ, Alojz Kromka prezývaný Čistič a ďalší obávaní muži slovenského podsvetia sa postavili pred senát Špecializovaného trestného súdu. Dôvodom, pre ktorý ozbrojení kukláči mafiánov priviedli v putách do pojednávacej miestnosti je okrem vraždy bossa košického podsvetia Róberta Holuba aj vražda Tibora Bugára prezývaného Bugi, Róberta Pála z konkurenčnej skupiny a ďalšie.

Obžalobu s popisom jednotlivých skutkov čítal prokurátor Peter Kysel viac ako dve hodiny. Celkom išlo o 11 bodov obžaloby, ktoré sú jednotlivým členom podsvetia kladené za vinu. Medzi obžalovanými sú mafiánsky boss Róbert Lališ alias Kýbel, Ivan Cupper prezývaný Vincko, Alojz Kromka alias čistič, Ladislav Bado, Jozef Roháč – Potkan, Ivan Bihári – Rus a Juraj Harvan prezývaný Zlatinko.

Alojz Kromka alias Čistič
Alojz Kromka alias Čistič: Je odsúdený na doživotie pre vraždy.
Foto: Ivan Mego

Vari najznámejšia kauza, ktorú kladú jednotlivým členom za vinu, je poprava bossa Róberta Holuba. Ta sa černákovcom dva krát nepodarila, tak do akcie prizvali sýkorovcov, na čele so zabijakom podsvetia Jozefom Roháčom.

Ladislav Bado mafián
Ladislav Bado: Bol členom gangu Róberta Holuba. Odpykáva si trest za vraždy v podsvetí.
Foto: Ivan Mego
Vražda bossa košického podsvetia

Podľa obžaloby vraždu naplánoval boss bossov Mikuláš Černák. Motívov bolo viac, no tým hlavným bol podľa Kysela ten, aby si mohol dosadiť za nového bossa košického podsvetia svojho človeka, Karola Kolárika. Po dvoch pokusoch o vraždu Holuba prišiel deň, keď sa v hoteli Danube v Bratislave stretli Mikuláš Černák a Róbert Holub. Bolo to 24. septembra 1997, keď si za jeden stôl sadol Černák, Holub a jeho pravá ruka Štefan Fabian. Do hotela mal v tej chvíli vojsť maskovaný muž, ktorý zastrelil Štefana Fabiana a vážne zranil Róberta Holuba. Maskovaným mužom, mal byť podľa obžaloby Jozef Roháč, ktorý mal potom 5. októbra 1997 v nemocnici na bratislavských Kramároch Holuba ešte „doraziť“.

Róbert Holub mafiánsky boss
Róbert Holub: Zavraždili ho v nemocnici na Kramároch.
Foto: Archív

Obžalovaní z tejto vraždy sú aktuálne Róbert Lališ, Jozef Roháč, Alojz Kromka a Košičan Ladislav Badó. Mikuláš Černák, ako aj východoslovenský mafián  Alexander Horváth sa už v minulosti k vražde priznali a uzavreli dohody o vine a treste.

Vražda zápasníka

Vo veľkom mafiánskom procese, ktorý odštartoval včera, sa Róbert Lališ okrem vraždy Holuba, zodpovedá aj za zorganizovanie troch vrážd, ktorých obeťami sa stali konkurenti z iných skupín.

Ivan Cupper alias Vincko sýkorovci
Ivan Cupper alias Vincko: Bol členom vražedného komanda sýkorovcov.
Foto: Ivan Mego

Prvou bol Maxim Malkarti prezývaný Maxo. Úspešný zápasník z Kaukazu prišiel na Slovensko za športom, no pridal sa k podsvetiu a to ho stálo život. Zabili ho 12. septembra 1999, keď sa so svojím mercedesom vracal domov do Devínskej Novej Vsi. Podľa prokuratúry sa na jeho poprave zúčastnili Róbert Lališ, Ivan Cupper a Igor Lavrinčík, ktorí mali strieľať z automatických zbraní.

TAJOMSTVO POLICAJNEJ ČIAPKY: Rozpútalo vojnu v podsvetí

Omyl mafie

O rok neskôr dal Róbert Lališ podľa obžaloby pokyn na likvidáciu muža prezývaného Krivonosý Alan. Sýkorovci ho vnímali ako nástupcu zavraždeného Malkartiho. Bihári s Lališom zorganizovali dvoch strelcov Jozefa Roháča a Jurija Fejera a priviezli ich na cestu na Kamzík. Juraj Billik mal v osudný deň na starosti sledovanie reštaurácie, kde Alan s partiou sedel.

Boss sýkorovcov Róbert Lališ
Mafiánsky boss sýkorovcov Róbert Lališ: Odpykýva si doživotie pre vraždy v podsvetí.
Foto: Ivan Mego

Keď z nej odišli, dal strelcom echo. V tom sa pred auto s plánovanými obeťami, dostalo iné auto. Za jeho volantom sedel riaditeľ vydavateľstva TV Tip a neskorší šéf TA3 Ľubomír Belfi so spolujazdkyňou. Strelci, ktorí boli presvedčení, že sú v aute plánované obete, spustili streľbu. Nevinná dvojica skončila so zraneniami v nemocnici.

Konkurent na muške

Sýkorovci si podľa obžaloby zobrali na mušku člena konkurenčnej skupiny Juraja Matzenauera alias Maca. Zavraždili ho 19. apríla 2000. Rozstrieľali ho samopalmi na diaľnici v smere do Trnavy. Vražedné komando bolo podľa prokurátora Kysela zložené z trojice Róbert Lališ, Ivan Cupper a Jurij Fejer.

Takáčovci pod paľbou

V obžalobe, ktorú čítal prokurátor Kysel bola aj vražda Róberta Pála, člena konkurenčnej skupiny Takáčovcov.  Juraj Harvan alias Zlatinko sledoval Pála už dlhší čas. Jeho pohyb dokonca dokumentoval kamerou. Deň „D“ nastal 18. novembra 2003, keď sa Pál vybral spolu so svojim ochrankárom Horváthom do posilňovne. Vražedný akt sa odohral na jednej z križovatiek v Pezinku.

Juraj Harvan alias Zlatinko - sýkorovci
Juraj Harvan: Je obžalovaný v prípade vraždy takáčovca Pála. V podsvetí ho prezýajú Zlatinko.
Foto: Ivan Mego

Keď Pál zastavil, vyskákali z auta sýkorovci Richard Rakický a Jurij Fejer. Pála rozstrieľali samopalmi. Ochrankár Horváth, ktorý išiel v tesne za Pálom, sa pokúšal svojho chlebodárcu brániť pištoľou. Komando spustilo streľbu aj na neho. Skončil zo zraneniami v nemocnici.

Bomba pre Ružiča

Vojna medzi sýkrovcami a takačovcami pokračovala. Ďalší prípad, ktorý si senát súdu z úst prokurátora vypočul, bol bombový útok na takáčovca Iva Ružiča z 2. decembra 2004. Nálož sýkorovci podľa obžaloby odpálili pred bývalým bratislavským obchodným centrom Jadran. Ružiča a jeho ochranku pri útoku vážne zranili.

Likvidácia vlastného

Obeťou sýkorovcov sa podľa obžaloby stal aj sýkorovec Tibor Bugár prezývaný Bugi. Jeho likvidácii predchádzala streľba, ktorá sa odohrala v roku 1999, keď sa sýkorovci rozhodli v Ivanke pri Dunaji zavraždiť istého Ivana Ivanoviča, ktorý sa poznal s diničovcami. Ukrajinec, ktorému sa útok podarilo prežiť, začal spolu so svojimi ľuďmi zisťovať, kto za pokusom o jeho likvidáciu stojí. Na stopu ich mohlo priviezť Audi, ktoré strelci pri vražednom akte použili. Tibor Bugár, ktorý Audi kúpil od autičkárov, sa podľa obžaloby preto stal ďalšou obeťou sýkrovcov. Bugára vylákali na chatu na Slnečných jazerách v Senci a z obavy pred Ukrajincami ho uškrtili.

Zabijak mafie Jozef Roháč Potkan
Zabijak mafie: Jozef Roháč prezývaný Potkan sa v Maďarsku priznal k vražde.
Foto: FB SLOVENSKÁ MAFIA
Vražda pre Potkana

Obžaloba pripisuje sýkorovcom aj vraždu Levičana Jozefa Hamalu, ktorý bol komplicom nájomného vraha sýkorovcov Jozefa Roháča. Práve on si mal u sýkorovcov objednať Hamalovu smrť, pretože sa obával jeho svedectva pred maďarskou políciou. Hamala sa totiž s Roháčom zúčastnil na vraždách pre maďarské podsvetie.

Ivan Cupper alias Vincko sýkorovci
Ivan Cupper alias Vincko: Bol členom vražedného komanda sýkorovcov.
Foto: Ivan Mego
Ladislav Bado mafián
Ladislav Bado: Bol členom gangu Róberta Holuba. Odpykáva si trest za vraždy v podsvetí.
Foto: Ivan Mego
Alojz Kromka alias Čistič
Alojz Kromka alias Čistič: Je odsúdený na doživotie pre vraždy.
Foto: Ivan Mego

Súvisiace články

Rodinná tragédia! Syn brankára, ktorý dostal od Bondru zlatý gól, zavraždil vlastnú mamu

Ivan Mego

Vražda Kuciaka a Kušnírovej: Súd sprísnil trest pre Zoltána Andruskóa

Ivan Mego

Šokujúce priznanie na policajnom oddelení: Bola to vražda!

Ivan Mego

HORÚCA SPRÁVA: ČLEN MAFIÁNSKEHO GANGU ZADRŽANÝ: Patrika Šnajdra chytili v Juhoafrickej republike

Ivan Mego

MAFIÁNSKI BOSSOVIA ČERNÁK A ŽEMBA: Na polícii vypovedali o streľbe na Reichela

Ivan Mego

ZAVRAŽDENÝ V ILEGÁLNOM HROBE: Vykopali najhľadanejšieho mafiána Slovenska!

Ivan Mego

ZAČNE MAFIÁNSKY PROCES BLAMÁŽOU?! Gang adamčovcov sa po rokoch vracia pred súd

Ivan Mego

IDENTITA ÚNOSCU ČESKEJ PODNIKATEĽKY ODHALENÁ

Ivan Mego

JE TO TU! Pravá ruka bossa Černáka smeruje za mreže: Jána Kána odsúdili za vraždu

Ivan Mego

KAROL MELLO DAL Z BELIZE TRESTNÉ OZNÁMENIE: Policajná inšpekcia už začala konať

Ivan Mego

Alenu Zsuzsovú obvinili spolu s ďalšími štyrmi mužmi! Zháňali zbrane na vraždy prokurátorov?

Ivan Mego

OZNAČOVALI HO ZA MAFIÁNSKEHO BOSSA: Ondrej Žemba († 64) zomrel na infarkt

Ivan Mego

ZA MREŽAMI AŽ DO JESENE: Obvinení z vraždy novinára zostávajú vo väzbe

Ivan Mego

Doživotie pre vraha Jána Kuciaka? Marček môže dostať oveľa nižší trest

Ivan Mego

16-ročná Judita je pred súdom: Na krku má vraždu spolužiaka

Ivan Mego

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Potvrdiť Čítať ďalej