NASTOPE.SK
Image default

Mafiánsky gang na Najvyššom súde: Krvilační sátorovci si vypočujú definitívny verdikt

Najvyšší súd vytýčil na dnes a stredu odvolacie konanie v kauze zločineckého gangu sátorovcov. Prvostupňový rozsudok v tejto trestnej veci padol v marci tohto roku na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici. Ôsmim obžalovaným vymeral nepodmienečné tresty v rozpätí od 17 do 25 rokov v najprísnejšom väzení. Zároveň im uložil trest prepadnutia majetku a uznesením rozhodol o jeho zaistení. Aký bude konečný verdikt súdu nad ľuďmi, o ktorých sa hovorí, že aj Mikuláš Černák vyzerá proti ním ako amatér?

Proces so sátorovcami sa začal v polovici mája 2018. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry predložil obžalobu na štrnásť osôb, z toho bola jedna žena, ktorá medzičasom zomrela. Na prvom pojednávaní vylúčil senát na samostatné konanie päť obžalovaných v prípade nelegálnej výroby cigariet v Orechovej Potôni.

Veľké priznanie

Už na prvom pojednávaní sa pred prvostupňovým súdom ku skutkom priznal Zsolt Nagy prezývaný Čonty a Juraj Bugár alias Bugi. Čiastočné priznanie vyslovil aj Kristián Kádar, ale iba v tom, že bol členom zločineckej skupiny, v ďalších troch bodoch obžaloby sa cítil nevinný. Medzi obžalovanými bol aj bývalý elitný policajt Boris Drevenák. Ten vinu poprel a tvrdil, že sátorovcov poznal iba zo služobnej činnosti kriminalistu.

Zolt Nagy - Csonti sátorovci
Zolt Nagy prezývaný Csonti: Pravá ruka bossa Ľudovíta Sátora. Svojho času bolo po ňom vyhlásené pátranie.
Foto: Europol
Besnenie trvalo 11 rokov

Skupina páchala násilnú a ekonomickú trestnú činnosť v Dunajskej Strede, v okresoch Galanta a Komárno, ale aj na iných miestach na území Slovenska a Maďarska od roku 1999 až do roku 2010. Ľudovíta Sátora zavraždili vlastní ľudia v decembri 2010. Telo bossa Sátora členovia gangu viac krát premiestnili, aby ho polícia nenašla. Sátorovci súperili o región Dunajskej Stredy s gangom pápayovcov, ktorých v marci 1999 rozstrieľali samopalmi v bare Fontána v Dunajskej Strede. Strelcov si údajne objednal Sátor.

Ľudovít Sátor sátorovci
Ľudovít Sátor: Bol považovaný za bossa zločineckého gangu sátorovcov.
Foto: Internet
Vražda s pomocou policajta

Obeťami gangu boli podľa obžaloby aj traja muži, takzvané biele kone, ktorých sátorovci zavraždili, aby nemohli vypovedať v prípade podvodov s DPH. Na svedomí majú aj vraždu Vojtecha Ecsiho, člena konkurenčnej skupiny pápayovcov a jeho ochrankára Branislava Kotlana. Tých zavraždili v apríli 2003. Informácie o Ecsiho úkryte dostali podľa prvostupňového súdu od policajta Borisa Drevenáka. Za fungovanie v rámci zločineckej skupiny sátorovcov si vypočul trest 17 rokov nepodmienečne.

Andrej Reisz sátorovci
Andrej Reisz: Bol finančníkom zločineckého gangu sátorovcov, figuruje medzi nezvestnými.
Foto: Polícia
Zavraždili asi 50 ľudí

Sátorovci sa krutým spôsobom zbavili aj svojho člena Andreja Reisza, ktorého najprv zastrelili, potom rozštvrtili a pomleli mlynčekom na mäso. Násilnou smrťou sa skončil i život zápasníkov – bratov Szilárda a Csabu Reiszovcov. Podľa svedectva jedného z členov gangu z prípravného konania skupina pripravila o život približne päťdesiat ľudí.

vražda sátorovci Dolný Chotár
Mafiánske hroby: Polícia hľadala v Dolnom Chotári zavraždených ľudí
Foto: Ivan Mego
Diskreditácia Jaroslava Spišiaka

Do trestnej činnosti sátorovcov patrí aj zločin falšovania verejnej listiny, keďže dvaja členovia získali falzifikáty preukazov príslušníkov Policajného zboru a Slovenskej informačnej služby a falošné povolenia na prepravu utajovaných skutočností. Jeden z členov gangu je stíhaný aj za krivé svedectvo a prísahu, pretože s komplicmi nepravdivo obvinil vtedajšieho prvého viceprezidenta Policajného zboru Jaroslava Spišiaka z korupcie. Tým sledovali Spišiakovu diskreditáciu, odvolanie z funkcie a prepustenie z polície, pretože odvolal z funkcie policajta Borisa Drevenáka.

Rozsudok

Predseda senátu uviedol, že do úvahy prichádzal aj trest odňatia slobody na doživotie v prípade Zsolta Nagya a Juraja Bugára. Avšak vzhľadom na ich priznanie a spoluprácu pri objasňovaní trestnej činnosti gangu im senát uložil miernejšie tresty. Nagy dostal 22 rokov a Bugár 21 rokov, pričom dvojica sa proti verdiktu neodvolala. Rovnaký trest 21 rokov uložil senát Pavlovi Vlčkovi. Najvyššie tresty, po 25 rokov, dostali Kristián Kádar a František Zákal, prezývaný Šrek. Po sedemnásť rokov vymeral súd Ronaldovi Szamaranszkemu, Andorovi Márikovi a expolicajtovi Borisovi Drevenákovi.

Súvisiace články

EXKLUZÍVNE: Člen medzinárodného drogového kartelu je na Slovensku!

Ivan Mego

MAFIÁNSKA VRAŽDA DIEŤAŤA: Črtá sa ďalšia mega blamáž

Ivan Mego

MAFIÁNSKY BOSS smeruje na slobodu! Obávaný Borža je vraj vážne chorý

Ivan Mego

VRAŽDA! Bábätko v odpadkovom koši zrejme zabila matka

Ivan Mego

VÝZVA: Policajti stále hľadajú vražednú zbraň!

Ivan Mego

IDENTITA ÚNOSCU ČESKEJ PODNIKATEĽKY ODHALENÁ

Ivan Mego

ŠOKUJÚCI ZVRAT: Otec Judity obvinenej z vraždy kamaráta našiel pri upratovaní bytu ďalší nôž!

Ivan Mego

MUŽ, KTORÝ SA POSTAVIL MAFII

Ivan Mego

JUDITA(16) NAPÍSALA SUDCOVI! „Pustite ma na slobodu. Sľubujem, že budem viesť riadny život.“

Ivan Mego

Alenu Zsuzsovú obvinili spolu s ďalšími štyrmi mužmi! Zháňali zbrane na vraždy prokurátorov?

Ivan Mego

VRAŽDA V RUŽOMBERKU: Obeťou sa stala žena (†41)

Ivan Mego

PRAVÁ RUKA BOSSA: Jeden z najhľadanejších mužov bol na úteku 9 rokov

Ivan Mego

Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej: Obvinený žiada dohodu!

Ivan Mego

EURÓPSKY ZATYKAČ! Po kvetinárke odsúdenej za prípravu vraždy už idú Lovci lebiek

Ivan Mego

BOLA TO VRAŽDA! Zásah NAKA na východe Slovenska

Ivan Mego

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Potvrdiť Čítať ďalej