NASTOPE.SK

ZVERSTVO V DOMOVE PRE SENIOROV: Kuchár sa vydával za lekára, na svedomí môže mať až 13 životov

Kauza záhadných úmrtí v domove pre seniorov v Bratislave sa po viac ako roku dostala pred sudcu. Zo smrti starých a často bezvládnych ľudí sú obžalovaní Ivan Biháry, ktorý sa ako vyučený kuchár vydával za lekára a upratovačka Vanessa Pútiková, z ktorej sa stala ošetrovateľka. Počet ľudí, ktorí sa podľa prokurátora stali obeťami bezohľadného správania a bezhlavého podávania liekov obžalovanej dvojice, sa ráta na viac ako dve desiatky.
Ivan Biháry sa vydával za lekára
Ivan Biháry, ktorý sa vydával za lekára, je aj HIV pozitívny.
Foto: Ivan Mego

Uplatňujete si škodu? Spýtal sa sudca na úvod pojednávania jedného z pánov, ktorý bol na súd predvolaný ako poškodený. „Nie neuplatňujem. Akú škodu si mám uplatniť. Moja mama prišla do zariadenia ako pomerne zdravá žena, ktorej to myslelo, dalo sa s ňou zhovárať, sama sa obliekla, aj išla na prechádzku. Teraz len leží, ani o sebe nevie. Z toho, čo jej hentí dvaja spôsobili, sa už nedostala,“  vyhŕklo za pár sekúnd zo zlomeného muža. Biháry ani Pútiková, ktorí za žalostným stavom jednej z mnohá klientok stoja, na slová nijako nezareagovali. No už po pár minútach a prečítaní obžaloby bolo jasné, že pojednávanie bude v duchu bolestivých a ťažkých príbehov ľudí, ktorí mali svoju jeseň života prežiť v opatere odborníkov.

Klientka domova pre seniorov IRIS
Klientka domova pre seniorov prišla do zariadenia ako bežná staršia žena. Syn ju tam našiel so zviazanými rukami.
Foto: Archív
Obžaloba

Hladní, dobití, zviazaní na posteli a omámení tými najslinejšími liekmi, ktoré medicínsky trh ponúka. Takto nachádzali príbuzní svojich blízkych, keď prišli na neplánovanú návštevu do domova pre seniorov na Heydukovej ulici v Bratislave. Mnohí starčekovia a babičky sa už z hrôzostrašného zaobchádzania nikdy nedostali a mnohí dokonca v dôsledku bezcitného zaobchádzania pobyt v zariadení, kde mali dôstojne dožiť, neprežili.

Klientka domova pre seniorov IRIS
Klientka domova pre seniorov prišla do zariadenia ako bežná staršia žena. Syn ju tam našiel so zviazanými rukami a doráňanými nohami.
Foto: Archív

Kuchár a upratovačka sa správali, akoby ľudia v zariadení ani neboli ľudia. Aby mali pokoj a neotravovali, dávali klientom utlmujúce lieky, ktoré ani nemali predpísané a v dávkach niekoľkonásobne prevyšujúcich terapeutickú dávku.

HRÔZA: Nové informácie v kauze kuchára, ktorý sa vydával za lekára

„Obžalovaní podávali intravenózne, intramuskulárne, vo forme tabliet a kvapiek osobám umiestnených v uvedenom zariadení lieky a liečivá Haloperidol, Apaurin, Zpiclon Kventiax, Citalec, Tramal, Novalgin, Hotemin, Guajacuran, Morfium, Tiapridal, Exelon, Metzocain a ďalšie, napriek tomu, že nemali predpísanú odbornú spôsobilosť na takéto úkony, pričom neodbornou a nesprávnou indikáciou a podaním týchto liekov a liečiv mohlo dôjsť k bezprostrednému ohrozeniu zdravia umiestnených osôb, prípadne privodiť predávkovanie alebo poddávkovanie, či spôsobiť smrť,“ nechal sa počuť v časti obžaloby prokurátor, ktorý prípad dozoruje.

Vanessa Pútiková: Upratovačka, ktorá sa vydávala za ošetrovateľku.
Vanessa Pútiková: Upratovačka, ktorá sa vydávala za ošetrovateľku.
Foto: Ivan Mego

Po prečítaní týchto viet začal prokurátor čítať mená dôchodcov, ktorí sa stali obeťami bezohľadného správanie Biháryho a Pútikovej. Ich počet sa vyšplhal na číslo 23. Z toho viac ako polovica, teda 13 ľudí, už podľa prokurátora, práve v dôsledku správania kuchára a upratovačky nie je medzi živými. V rámci vyšetrovanie ohavností páchaných na bezbranných ľuďoch absolvovali 3 exhumácie obetí.

HIV pozitívny

Po prečítaní hrôzostrašnej obžaloby spravila dvadsaťročná Vanessa Pútiková zásadné vyhlásenie a priznala vinu. Kuchár, ktorý sa vydával za lekára, zvažuje podobný krok. V jeho prípade je obžaloba ešte širšia, ako pri Vanesse.

Ivan Biháry je obžalovaný aj z toho, že šiestim mužom, s ktorými mal sexuálny styk, zatajil skutočnosť, že je nakazený vírusom HIV. Ivan Biháry dnes žiadal súd o prepustenie z väzby. Súd konštatoval, že dôvody väzby trvajú a situácia sa v prospech obžalovaného nezmenila. Vanessa Pútiková bude čakať na záverečný verdikt súdu na slobode

Súvisiace články

HRÔZA: Nové informácie v kauze kuchára, ktorý sa vydával za lekára

Ivan Mego

Kauza záhadných úmrtí v domove pre seniorov smeruje pred súd

Ivan Mego

BRUTÁLNE LÚPEŽE! Dôchodcov vyťahovali z postele a zväzovali lepiacou páskou

Ivan Mego

PRI BRATISLAVE NAŠLI MŔTVU TÍNEDŽERKU! Ležala v byte muža zo známej kauzy

Ivan Mego

POKUS VRAŽDY SESTIER: Vo Veľkom Grobe útočili dvaja muži

Ivan Mego

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Potvrdiť Čítať ďalej