NASTOPE.SK
Image default

Exprokurátor René Vanek: Šufliarskeho vyjadrenia považujem za útok na moju osobu

Ako jeden z mnohých vplyvných ľudí sa stal obeťou Kočnerovej volavky Aleny Zsuzsovej obvinenej v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ako jeden z mála sa pre svoje morálne zlyhanie rozhodol zo svojej funkcie odísť a z toho istého dôvodu zanechal aj povolanie prokurátora. Reč je o bývalom námestníkovi generálneho prokurátora Reném Vanekovi. Po mesiacoch mlčania sa tento muž rozhodol exkluzívne pre NASTOPE.SK prehovoriť. Dôvodom tohto rozhodnutia je vyjadrenie bývalého prvého námestníka Generálnej prokuratúry Petra Šufliarskeho, ktorý sa zo svoje pozície porúčal pre stovky správ s Mariánom Kočnerom.

Peter Šufliarky je jedným z prokurátorov Generálnej prokuratúry, ktorí intenzívne komunikovali s Mariánom Kočnerom. Podobne ako Dobroslav Trnka, Juraj Bartošek aj Peter Šufliarsky napriek ich škandalóznemu prepojeniu s Mariánom Kočnerom svoje prokurátorské pozície neopustili. Naopak, Peter Šufliarky ukazuje prstom na svojho bývalého kolegu Reného Vaneka. “Zistil som, že bývalý prokurátor JUDr. R.V. mal byť kandidátom na funkciu prvého námestníka generálneho prokurátora SR po tom, ako som mal byť v roku 2018 fyzicky zlikvidovaný,“ povedal pre Tlačovú agentúru SR minulý týždeň Peter Šufliarsky. Na Vaneka mali byť podľa jeho slov získané diskreditačné materiály v takom rozsahu, že funkciu prvého námestníka, najmä v trestnej oblasti pôsobnosti prokuratúry, mal vykonávať “nie ako službu verejnosti, ale ako službu vybraným osobám s konkrétnym cieľom” povedal pre TASR ďalej Šufliarsky. Konkrétnosti s odvolaním na zákonné tajomstvo neuviedol.

Peter Šufliarsky prokurátor
Prokurátor Peter Šufliarsky: S Mariánom Kočnerom si vymenil stovky správ v čase, keď už celé Slovensko vedelo, že jeho meno figuruje v takzvaných mafiánskych zoznamoch.
Foto: TV Markíza

Muž, ktorý sa zaplietol s Mariánom Kočnerom, sa mal podľa polície vraj stať v roku 2018 obeťou ľudí, ktorí stoja za vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Šufliarsky sa pritom z funkcie prvého námestníka porúčal pre stovky sms správ, ktoré si s Mariánom Kočnerom vymenil za šesť mesiacov v roku 2017. V spravách sa okrem iného spomínal dvojhodinový rozhovor v aute, ktorý Kočner so Šufliarkym absolvovali. Šufliarsky prisľúbil zverejnenie celej komunikácie s Mariánom Kočnerom. Do dnešného dňa tak neurobil a do dnešného dňa pracuje na Generálnej prokuratúre.

Alena Zsuzsová vražda Kuciak
Alena Zsuzsová: Marián Kočner ju používal ako volavku na diskreditáciu silných mužov v politike aj prokuratúre.
Foto: TV Markíza

René Vanek, ktorý si so Zsuzsovou vymenil niekoľko šteklivých správ, ktoré ho podľa Šufliarskeho mali diskreditovať natoľko aby porušil zákon, sa po mesiacoch mlčania rozhodol prehovoriť. S Reném Vanekom sa zhováral reportér NASTOPE.SK Ivan Mego.

René Vanek: Vyjadrenia Šufliarskeho považuje za útok na svoju osobu.
Foto: Ivan Mego
Je to už niekoľko mesiacov čo ste sa rozhodli odísť z postu prvého námestníka Generálneho prokurátora a po tých mesiacoch sa teraz objavila z úst vášho nástupcu Petra Šufliarskeho informácia o tom, že ste ho po jeho vražde mali nahradiť. Ako vy vnímate túto jeho informáciu?

Musím sa priznať, že nerozumiem takémuto vyjadreniu, pretože o tom, že by som sa mal stať Generálnym prokurátorom podľa niekoho želaní som sa dozvedel 22. augusta 2019. Vtedy sa prvý krát takéto správy objavili. Absolútne nechápem na základe čoho. Ja som pre toto vôbec nič neurobil, aby sa niečo také udialo. Takže vôbec nerozumiem tomu, prečo sa to vlastne bez nejakého overenia pravdivosti takejto informácie publikovalo. Nerozumiem tomu ešte viac teraz, s takým časovým odstupom, ale považujem to už za útok na moju osobu, pretože spájať nejaké moje ambície a to, že som sa mal stať Generálnym prokurátorom, alebo nástupníkom pána Šufliarskeho považujem za absolútne nezmyslené a za určitých okolností by to bolo až smiešne. Neviem teda, kto by si mal želať, aby som sa stal Generálnym prokurátorom, ale môžem každého ubezpečiť, že s osobou Mariána Kočnera som sa v živote ani nestretol, ani som si s nim nevymenil ani jednu sms-ku, ani som s ním v aute nesedel, ani sme si netykali, na žiadnej spoločenskej akcii sme sa v živote nestretli, ja som ho naživo ani nevidel. Takže nerozumiem tomu, ale veľmi sa ma to dotýka. O to viac, že už nepôsobím v rezorte prokuratúry a že za svoje zlyhanie, hlavne ľudské som vyvodil zrejme asi ten najvyšší stupeň zodpovednosti tým, že som sa zo dňa na deň rozhodol, že nie je zlučiteľné s funkciou prokurátora to, že som s niekým komunikoval, koho som ani nepoznal. Ale toto považujem za celé svoje previnenie.

Bavíme sa tu z vašej strany o morálnom zlyhaní, alebo môžeme očakávať aj nejakú trestnoprávnu rovinu?

Samozrejme morálna rovina, veď ja som netušil vôbec s kým komunikujem. Ja som nemal ako vedieť, že je to osoba nasadená týmto človekom. Jednoducho ja som morálne zlyhal, vyvodil som zodpovednosť voči sebe, akékoľvek iné niečo absolútne odmietam.

Ako ste zobrali, keď ste sa dozvedeli, že na vás bol niekto takto nasadený?

Ja som tomu nechcel veriť, ale už verím, že to tak bolo a som z toho zhrozený. A verím, že takýmto nasadením človeka na mňa sa mohla chystať moja diskreditácia. Ale k ničomu takému neprišlo, nakoľko som ja sám usúdil, že toto je vec, ktorá by ma mohla kompromitovať. A usúdil som, že nemôžem byť nielen vedúci prokurátor, ale žiadny prokurátor. Takže príde mi smiešne, že teraz niekto polemizuje o tom, že som sa mal stať dokonca Generálnym prokurátorom.

Aký bol celý proces vášho odchodu s prokuratúry?

Bol veľmi jednoduchý. Keď vyšla najavo celá tá komunikácia s tou sobou, ktorá bola na mňa nasadená, tak som po vyčerpaní dovolenky požiadal o uvoľnenie z funkcie prokurátora. Vôbec som nezaváhal ani na minútu, že by som mohol zostať pôsobiť ako prokurátor. Ja som odovzdal svoju žiadosť  riaditeľke personálneho s tým, že mi bolo tlmočené, že mi vyhovie a to bolo všetko.

Šufliarky - Kočner sms-správy
Peter Šufliarky si vymenil s Mariánom Kočnerom stovky správ v čase, keď už celé Slovensko vedelo, jeho meno figuruje na takzvaných mafiánskych zoznamoch.
Foto: TA3
Aký ste mali vzťah s pánom Šufliarskym?

Boli sme kolegovia. Nemali sme žiadny kamarátsky vzťah. Ani ľudsky sme nejako nekomunikovali. Viac menej len čo sa týkalo pracovných vecí cez poradu, ale mimo toho len minimálne.

Ako si vysvetľujete jeho aktuálne vyjadrenia?

Neviem či je to nejaká potreba sám seba očistiť potom, čo on s pánom Kočnerom komunikoval… neviem

Vedeli ste o tom, že má pán Šufliarský nejaké kontakty s Kočnerom?

Absolútne. Keďže sme nemali nejaký bližší vzťah ani sme sa nerozprávali nejako súkromne, tak som to nemal ako vedieť?

Kočnerová Threema: Spolupráca s prokurátorom aj úplatky pre kolegov

Kontaktoval vás niekedy pán Marián Kočner, akýkoľvek spôsobom, sms správou, lebo cez nejakú aplikáciu?

Nemal na mňa číslo, ja som nemal číslo na neho. Nemal ma ako kontaktovať. V žiadnom kontakte sme nikdy neboli a ja som ho nikdy nevidel ani naživo.

Ako vy vnímate kontakt medzi pánom Šufliarskym a Mariánom Kočnerom?

Bol som prekvapený. Ja som o tom vôbec netušil. A môžem povedať, že každý by sa mal k tomu postaviť podľa vlastného uváženia a mal by zvážiť či je na mieste, aby vykonával takú funkciu. Ja som si to vyhodnotil tak, že pri kontakte s osobou, ktorú som ani nepoznal, som hneď vyvodil zodpovednosť voči sebe. Vidím, že mnohí iný to neurobili.

Nepýtali ste sa sám seba či potom, ako vidíte, že sa k veci postavili vaši kolegovia, či bolo správne odísť?

Pýtal som sa seba viackrát, že či som urobil dobre, že som odišiel, ale musí povedať, že som nikdy ani na minútu nezapochyboval, že som urobil dobre. Pretože ja si neviem predstaviť, že za tejto situácie by som ešte bol tam, odkiaľ som odišiel a ako by sa ľudia na mňa pozerali. Takže jednoducho nie. Sám som si zavinil, že musím odísť a musím sa už uberať iným smerom. Jediná cesta ako to napraviť, bolo odísť.

Čím sa dnes živíte?

Podnikám a mám firmu a prebíjam sa. A mohol som začať robiť právnika, kvalifikáciu na to mám, ale na toľko ma znechutilo všetko toto čo vyšlo najavo, čo sa teraz deje a čo postupne vychádza na povrch, že ani nechcem byť súčasťou práva, lebo som zistil, ako sú mnohí ľudia pokrivení a že zostať čistý a bezúhonný je dosť veľký problém.

KOČNEROVA THREEMA: Nechutné žarty na adresu zavraždeného Kuciaka a Kušnírovú

Pokúsil sa vás niekto počas fungovania na prokuratúre osloviť s ponukou, aby ste mu nejako pomohli s nejakým nekalým zámerom?

Absolútne nie. Keď aj som videl, že niekto sa snaží aby išlo niečo podľa jeho predstáv, tak ja som tomuto nikdy nebol naklonený. Ale nespomínam si priamo na to, že by ma niekto oslovil, aby som vec vyriešil tak, ako si niekto želá.

O svojich kolegoch ste vedeli, že niečo riešia?

No mne sa nikto nezdôveroval, takže som skutočne nevedel. Nikto z týchto ľudí, ktorí takéto veci riešili, za mnou prišiel. Tak som sa k takýmto informáciám nedostal. O to viac ma to dnes šokuje, keď vidím, čo všetko sa dialo a riešilo.

Ani na chodbe ste nič nepočuli? Nikde?

Jedna vec sú chodbové reči, lebo všeličo som počul za tie roky, ale neprikladal som tomu nejakú vážnosť, len v tom, že som si na určitých ľudí dával väčší pozor.

Vám pán Trnka nepúšťal žiadnu nahrávku?

Nie, nebol som medzi tými ľuďmi. Ja som s ním nemal nejaký dôverný vzťah. V čase, keď on pôsobil na Generálnej prokuratúre, som ja tam nepôsobil.

Takže vy ste počas svojho fungovania na prokuratúre skutočne nezažili žiadne pofidérne, alebo korupčné správanie v rámci toho, čo teraz vyplávalo na povrch? Sú to pre vás absolútne novinky?

Nie nevedel. Keď si teraz premietnem spätne tie kauzy, ktoré sme na etickej komisii riešili, tak sú úplne smiešne oproti tomu, čo sa deje teraz. Pre mňa je to úplný šok.

Ako vám kauza Alena Zsuzsová zmenila život?

Tak okrem toho, že ukončila moju kariéru prokurátora, kde som bol vlastne od ukončenia vysokej školy, malo to nedozierné následky na môj rodinný život. Asi nemusím nikomu rozprávať, že takéto niečo naštrbí aj rodinné vzťahy, aj všetko. Takže okrem toho, že som sa musel vyrovnať s tým, že som stratil svoje povolanie, ktoré som miloval, tak som musel zabojovať o to, aby som to ustál po tej stránke rodinnej. Dotklo sa to samozrejme mojej manželky, mojej rodiny. Ja som musel priznať, že som zlyhal po tej stránke ľudskej. Ohrozil som fungovanie svojej rodiny. Veď v podstate v päťdesiatich rokoch začínam odznova. Ale neváhal som ani minútu. Vedel som, že iná cesta nie je. To, že som bol prokurátor, na to už musím zabudnúť a že si musím v nejakej inej oblasti začať budovať nanovo svoje postavenie a kariéru. Tiež musím dokázať svojej rodine, že som sa nedopustil ničoho protiprávneho a to čoho som sa dopustil odčiním tým, že keď budú za mnou stať, budem ja stáť za nimi a že budem viesť poctivý život. Že sa s tým jednoducho popasujem ako chlap.

Súvisiace články

Hádka bratov sa skončila vraždou

Ivan Mego

DESIVÉ ZÁBERY: Vraždy v New Yorku 1910-1920

Ivan Mego

AKTUALIZOVANÉ: Pavol Vorobjov, ktorý lustroval Jána Kuciaka skončil v v policajnej cele!!!

Ivan Mego

Doživotie pre vraha Jána Kuciaka? Marček môže dostať oveľa nižší trest

Ivan Mego

EXKLUZÍVNE FOTO: MAFIÁNSKA POPRAVA BOSSA NOVOTNÉHO: Smeruje po 18-rokoch pred súd

Ivan Mego

VRAŽDA EXMINISTRA DUCKÉHO: Ukrajinci odmietli stíhať Olega Kalašnikova, spis nám vrátili

Ivan Mego

NA STOPE MAFIÁNSKEJ VRAŽDY: Obávaní piťovci v akcii

Ivan Mego

ROZHOVOR: Boss Mikuláš Černák prehovoril: Poznám meno objednávateľa vraždy Petra Steinhübela – stála 3 milióny

Ivan Mego

ZABIJAK PETLUŠ PRED SÚDOM! Vyprosil si lepšie väzenské podmienky ako podvodník z BMG Invest 

Ivan Mego

HORÚCA AKTUALITA! Polícia obvinila bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku

Ivan Mego

Nočné video z Nitry: Mariána Kočnera nepreviezli do Leopoldova!

Ivan Mego

Slovenský zabijak mal vraždiť pre bývalého šéfa maďarského plávania

Ivan Mego

MANÉVRE NA HRANICIACH V RAJKE! Nájomný vrah mafie vydaný do Maďarska

Ivan Mego

BRUTÁLNA VRAŽDA V KOMÁRNE

Ivan Mego

STREĽBA NA DISKOTÉKE má už DVE OBETE!

Ivan Mego

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Potvrdiť Čítať ďalej