NASTOPE.SK
Image default

Historický proces! Marček popísal detaily troch vrážd. Čo bude ďalej?

Veľké priznanie o poprave Jána Kuciaka. V tomto duchu sa nieslo prve hlavné pojednávanie v kauze, ktorá mení dejiny Slovenska. Katom novinára a jeho snúbenice je podľa vlastného priznania Miroslav Marček z Kolárova.

Takmer stovka novinárov, desiatky kukláčov, zronení pozostalí, právnici a štvorica obžalovaných s putami na rukách. Takto vyzeral pohľad do súdnej siene, ktorú má pod palcom predsedníčka senátu Ružena Sabová.

Súdny proces, aký Slovensko nepamätá odštartoval v pondelok 13. januára 2020. Predmetom obžaloby sú tri vraždy – Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a Petra Molnára. Vraždy, ktoré nesú rukopis nájomných vrahov z Kolárova. Štvorica obžalovaných je dnes už verejnosti dobre známa. Sú nimi Miroslav Marček, Tomáš Szabó, Alena Zsuzsová a neslávne známy podnikateľ z mafiánskych zoznamov Marián Kočner.

Súd Ján Kuciak Miroslav Marček
Súdny proces v prípade vraždy Jána Kuciaka: Marián Kočner a Miroslav Marček na lavici obžalovaných.
Zdroj: Screenshot SME
Ospravedlnenie

Štvoricu od skorého rána privážali do Pezinka na Špecializovaný trestný súd eskorty z celého Slovenska. Pojednávanie aké nemá obdoby odštartovalo čítaním obžaloby. Už na úvod si teda rodinní príslušníci pozostalých vypočuli ohavný postup vražedného komanda, ktoré ich pripravilo o spoločný život. Kľúčový moment nastal o jednej hodine popoludní. Práve v tejto chvíli totiž na stoličku pred senát súdu zasadol bývalý vojak Miroslav Marček.  „Chcem sa ospravedlniť poškodeným za ujmu, ktorú sme im spôsobili. Nič im to nedokáže nahradiť, žiadne ospravedlnenie nie je na mieste. To, že som ich vídaval v televízii a videl som ich bolesť, ma prinútilo k tomu, aby som hovoril. Je mi to ľúto, neviem to odčiniť, je mi to ľúto,” zneli prvé slová Marčeka, ktorý sa v tej chvíli rozhodol vypovedať detaily o tom, ako zavraždil troch ľudí. Podľa priznania bol práve Miroslav Marček, ktorý stlačil spúšť a pripravil o život Jána Kuciaka, Martinu Kušnírovú a Petra Molnára. Objednávku na vraždu Jána Kuciaka dostali od Zoltána Andruskóa, ktorý bol hlavným svedkom obžaloby a s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste. Súd mu za spoluprácu vymeral 15 ročný trest.

Súd Ján Kuciak Miroslav Marček
Súdny proces v prípade vraždy Jána Kuciaka: Miroslav Marček priznal vinu.
zdroj: Screenshot SME
Poprava Jána Kuciaka

Marček po krátkom úvode vyrozprával súdu podrobné detaily troch vrážd, aj to ako sa na ne spolu s bratrancom Tomášom Szabóm pripravoval. Jeho výpoveď trvala viac ako dve a pol hodiny. Obsahoval opis objednávky vraždy Jána Kuciaka, nákup vražednej zbrane, úpravu munície aj samotný vražedný akt. Ján Kuciak mal byť podľa jeho slov najskôr unesený a potom zlikvidovaný, tak aby zmizol. neskôr však od tohto plánu upustili a priklonili sa k vražde bez únosu. 21. februára sme sa vrátili, išli sme tam s pánom Szabóom na Citroene Berlingo. Peši som prešiel okolo ihriska až do domu. Nesvietilo sa, bolo zamknuté. Počkal som v letnej kuchynke, trvalo to dosť dlho. Potom sa spolu vrátili pán Kuciak a pani Kušnírová. Čakal som na vhodnú príležitosť. Slečna Kušnírová išla na toaletu. Zazvonil som, otvoril pán Kuciak a strelil som ho do hrude. Nanešťastie som zbadal ďalšiu osobu, keď slečna Kušnírová vošla dnu, vystrelil som, vedel som, že je mŕtva. Tam sa zasekla zbraň, záver dobre nedosadol. Dvakrát som obtiahol zbraň, aj to vyhodilo muníciu. Pri odchádzaní som ešte raz vystrelil na Jána Kuciaka, ktorý ležal na schodoch. Zatvoril som za sebou dvere, aj vonkajšiu bránu na dvore. Zavolal som pánovi Szabóovi, aby po mňa prišiel. Šli sme do Kolárova a zbavili sme sa zbraní, tlmičov, ostalo len puzdro,“ zneli slová Marčeka pred senátom súdu.

súd Tomáš Szabó
Súdny proces v prípade vraždy Jána Kuciaka: Marián KočnerTomáš Szabó vinu popiera.
zdroj: Screenshot SME
Vražda podnikateľa

Postupne opísal aj likvidáciu podnikateľa z Kolárova Petra Molnára. pred súdom priznal, že k nemu išli na podnet Tomáš Szabóa, ktorý u neho pracoval. Hlavný motív vraj bola lúpež. Pri nej podnikateľovi v jeho vlastnom dome strelil dva krát do hlavy. Pred senátom povedal, že druhá rana bola rana istoty. Z domu si nakoniec odniesli lup, ktorý nepresahoval ani tisíc eur. Aj preto, mnohí zainteresovaní verzii o lúpeži neveria a prikláňajú sa skôr k tomu, že Molnár bol zavraždený na objednávku, podobne ako Ján Kuciak. Molnár sa totiž okrem autodopravy, živil aj požičiavaním peňazí. V čase vraždy mal mať rozpožičaný približne milión eur a vo svojom zozname mal viac ako tridsať dĺžnikov, medzi ktorými bol napríklad aj Zoltán Andruskó.

súd Alena Zsuzsová
Súdny proces v prípade vraždy Jána Kuciaka: Alena Zsuzsová vinu popiera.
zdroj: Screenshot SME
Vinu popreli

Ďalší obžalovaní pred senátom Špecializovaného trestného súdu svoju vinu na spáchaných skutkoch popreli. Tomáš Szabó, Alena Zsuzsová a Marián Kočner vraždenie na objednávku odmietajú. Marián Kočner sa priznal k nedovolenému ozbrojovaniu. Pri domovej prehliadke u neho totiž policajti zaistili muníciu podliehajúcu povoľovaciemu konaniu.

Druhé kolo

Hlavné pojednávanie ostro sledovanej v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej pokračuje a j v utorok 14. januára 2020 výpoveďami poškodených. Pred senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku by sa mali postaviť Zlatica Kušnírová, ako aj Jozef Kuciak. Hlavným bodom programu však bude výpoveď Zoltána Andruskóa. Ten by mal pred súd predstúpiť ako svedok. Za vraždu novinára a snúbenice si už odpykáva 15-ročný trest, ktorý dostal po schválení dohody o vine a treste.

Súvisiace články

DVAJA MŔTVI PO STREĽBE V DUBNICI NAD VÁHOM!

Ivan Mego

IDENTITA ÚNOSCU ČESKEJ PODNIKATEĽKY ODHALENÁ

Ivan Mego

BRUTÁLNY NÁLEZ PRI POPRADE: V útrobách mostu našli dve mŕtvoly

Ivan Mego

POKUS VRAŽDY SESTIER: Vo Veľkom Grobe útočili dvaja muži

Ivan Mego

OZNAČOVALI HO ZA MAFIÁNSKEHO BOSSA: Ondrej Žemba († 64) zomrel na infarkt

Ivan Mego

Ďalšie obvinenie pre Mariána Kočnera a Tomáša Szaboa

Ivan Mego

POLICAJTI OBJASNILI MAFIÁNSKU VRAŽDU: Upozornil na ňu reportér NASTOPE.SK

Ivan Mego

Tím NOVINÁR v akcii! Policajti prehľadali domy Mariána Kočnera a Dobroslava Trnku

Ivan Mego

EXKLUZÍVNE: Lovci lebiek dnes zadržali bývalého policajného agenta Jozefa Draga

Ivan Mego

BRUTÁLNA VRAŽDA! Suseda udrel tyčou, prešiel autom a tým to neskončilo…

Ivan Mego

SMRŤ 16-ROČNÉHO CHLAPCA: Zomrel dobodaný v luxusnom byte!

Ivan Mego

HORÚCA SPRÁVA! Policajti v týchto chvíľach zasahujú v kauze sledovania novinárov

Ivan Mego

VRAŽDA V HLOHOVCI! Dobodaný muž zomrel v nemocnici

Ivan Mego

Muž, ktorý bol pri vražde Ernesta Valka sa dohodol s prokurátorom na treste

Ivan Mego

Verdikt do konca roka: Kľúčový svedok v prípade vraždy Kuciaka ide pred súd

Ivan Mego

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Potvrdiť Čítať ďalej