NASTOPE.SK
Image default

Generálna prokuratúra porušila práva šéfa maďarskej spoločnosti MOL

Práva šéfa MOL-u Zsolta Hernádiho na inú právnu ochranu a spravodlivý proces boli porušené! TASR informuje, že o tom rozhodol v utorok I. senát Ústavného súdu SR, čím v tejto časti vyhovel Hernádiho ústavnej sťažnosti. Vec sa týka sporného európskeho zatykača, ktorý na Hernádiho v minulosti vydal chorvátsky súd, a jeho vykonateľnosťou v Slovenskej republike.

Súd v chorvátskom Záhrebe vydal 15. decembra 2015 na sťažovateľa európsky zatýkací rozkaz, na základe ktorého bol vložený záznam do Schengenského informačného systému. Pri sťažnosti na Ústavný súd išlo najmä o aplikáciu paragrafu zákona o európskom zatýkacom rozkaze, ktorý upravuje tzv. predbežné preskúmanie záznamu. Ústavní sudcovia sa zaoberali otázkou rozsahu, v akom je potrebné predbežne preskúmať záznam, a či tak Generálna prokuratúra urobila.

Exprokurátor René Vanek: Šufliarskeho vyjadrenia považujem za útok na moju osobu

“Ústavný súd dospel k záveru, že generálna prokuratúra pri vybavení tretieho podania sťažovateľa neuplatnila svoju právomoc v rozsahu, ktorý jej vyplýval z právnej úpravy, teda konala arbitrárne. Ústavný súd preto nálezom rozhodol, že generálna prokuratúra oznámením z 27. novembra 2018 porušila základné právo sťažovateľa na inú právnu ochranu podľa článku 46, odsek 1 Ústavy SR a právo na spravodlivý proces podľa článku 47 Charty základných práv Európskej únie,” uviedol sudca spravodajca Miroslav Duriš.

KOČNEROVE PEKLO NABERÁ NA OBRÁTKACH! Čižnár konečne zakročil

Ústavný súd zrušil napadnuté oznámenie Generálnej prokuratúry a vec jej vrátil na ďalšie konanie. Jej úlohou pri ďalšom postupe bude podľa Duriša zohľadniť právne názory Ústavného súdu a znovu sa zaoberať tretím podaním sťažovateľa. Generálna prokuratúra musí tiež zaplatiť sťažovateľovi trovy konania v sume 1038 eur.

Pri európskom zatykači ide o korupčnú aféru z roku 2009 v súvislosti s dohodou umožňujúcou koncernu MOL získať kontrolu nad chorvátskou ropnou a plynárenskou spoločnosťou INA. Chorvátsko roky žiada zadržanie Hernádiho pre údajné podplácanie bývalého premiéra Iva Sanadera sumou desať miliónov eur. Maďarsko však odmieta jeho vydanie, ako aj obvinenia. Záhrebský súd vlani v decembri v obnovenom procese uznal Sanadera a generálneho riaditeľa MOL za vinných z úplatkárstva. Sanadera odsúdil na šesť rokov a Hernádimu, ktorého stíhali v neprítomnosti, uložil dvojročný trest. Obaja vinu popierajú.

Súvisiace články

Ústavný súd odobril väzbu pre Jankovskú a ďalších štyroch sudcov

Ivan Mego

KOČNEROVE PEKLO NABERÁ NA OBRÁTKACH! Čižnár konečne zakročil

Ivan Mego

Mafiánsky boss Černák opäť na scéne: Cesta k slobode vedie cez priznanie k vraždám

Ivan Mego

Jaromír Čižnár preverí postup prokurátora pri prepustení Dobroslav Trnku

Ivan Mego

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Potvrdiť Čítať ďalej